-
 Ana sayfan Yap 
 Favorilerine Ekle 
 E-Posta 
 Tavsiye Et 
 İletişim 
Bugün : 4 Aralık 2020       


ANA SAYFA

RADYO

RESİMLER

Z.DEFTER

FORUM

SANAL MEZAR

KAN BANKASI

VİDEO

YARİŞMA
Forumdaki Son cevaplar : İnternet Exporer tarayıcınızın başlangıç..(sohop) Resûlullah Çanakkalede..(sohop) Namaz..(sohop) Tarihçe..(sohop) Allah’a yönelmek..(sohop) MUHAMMEDİN DÜĞÜNÜ VAR CENNETTE..(yusufdogan) Son Bir Türk Kahvesi..(alimutlu) Salyazınin tarihçesi..(sohop) Ağlık Köyü..(sohop) Torul..(sohop)
Sanal mezarlik

 
Ziyareci Defteri
-----------------------------
eraybilgin61

Nazım Tunç'a Allah'tan Rahmet,Geri kalanlara ise Baş sağlığı ve sabırlar diliyorum...
----------------------------
eraybilgin61

SALYAZILI BU KADAR KİŞİ VARKEN HATTA 40 YAŞ VE ÜZERİ PC KULLANANLARI BİLİYORUM.BU SİTEYİ DAHA AKTİF
----------------------------
eraybilgin61

İhsan Meral ve İsmail Merale Allah'tan Rahmet,Ailesine başsağlığı dileklerimle...
----------------------------
alidogan

MERHUM ZEYCAN DOĞAN'A ALLAH C.C 'DAN RAHMET ,YAKINLARINA SABR-I CEMİL NİYAZ EDİYORUM.ALL
----------------------------
alidogan

RAHMETLİ MELEK DOĞAN'A  ALLAH C.C RAHMET EYLESİN.YAKINLARINA SABR-I CEMİL NİYAZ EYLESİN.
----------------------------
fatihyavuz

S.A Değerli dostlar sonunda beldemizde kapandı emeği geçen herkese teşekkürlerimizi bir borç biliyor
----------------------------
sohop

Beldemiz Ahalisinden Vefat eden Tüm Merhum ve Merhumelere Allahtan Rahmet Yakınlarına Sabırlar Diler
----------------------------
sohop

Merhum kardeşim halil'in vefatını duyduğum zaman siteden duyuramadım buradan herkes ten özür dil
----------------------------
alidogan

Merhum Halil Koçak kardeşimize Allah c.c dan rahmet diler,yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ederim.
----------------------------
sohop

Merhaba mehmetTunç Erol Tunç sevdiğim bir kardeşimizdi kendisine ALLAH tan rahmetler diliyorum v
----------------------------
:: Mesaj Oku :: :: Sende Yaz ::
 
Menü
 
Salyazi_Reklam

Sizi de Dünya Aleme
Reklam Edelim
 
Resimlerden
Galeriden seçmeler..
Resim Gönder

Erdal bulasıkta
 
Kur'anda ara
Diyanet Meali
Elmalili Y. M.
Yasar Nuri M.


 
Yaylalar
 

YAYLALARIMIZ

Unutulan  geleneklerimizden biride yayla göçleridir. Kültürümüzde köklü bir yere sahip olan yayla göçleri artık çok az yaşanır oldu. Geçmişte kışlak, mezra, oba diye adlandırılan yöre isimleri de unutuldu. İlimiz genelinde pek çok köyümüz yazın yaylaya kışın köye dönerlerdi. Bunun için yayla kelimesinin türkülerimizde, destanlarımızda büyük yeri vardır. Mayıs-Haziran aylarında köylü toplanarak yaylaya göç gününü kararlaştırır, bir hafta öncesinden göç hazırlıklarına başlanırdı. Göç gününün akşamında lüzumlu olacak kap kaçak hazırlanır, denkler tutulur sabahın erken saatlerinde köyde heyecanlı bir hareketlilik başlardı. Atını katırını yükleyen hayvanlarını önüne katan tutardı yaylanın yolunu. Yaşlısından çocuğuna varana kadar herkes bugünü büyük bir heyecanla beklerdi. 3-5 km.lik yayla yolculuğundan bayramlık elbiselerini giymiş, allı pulluk genç kızların her bir ağızdan söyledikleri türkülere, özene bezene süslenmiş ineklerin , koyunların, kuzuların zil sesleri eşlik ederdi. Bu, kışın sıkıcı günlerinden kurtulan insanımızın doğa sevgisi ile kucaklaşması idi. Yani özleme yolculuktu. Şimdilerde göçlerin şeklide amacıda değişiverdi. Artık umuda göçler başladı. Sonunda ayrılık var, hüzün var, gariplik var. Yaylaya varıldı mı hayvanların selameti,tatsız olayların olmaması insanların neşe ve mutluluk içinde olması, kısaca yaylanın bereketli olması için uğur getireceği inancı ile “Yayla anası" tarafından yayla bozulur. Şenlikler başlardı. Bir yandan kuzusunu arayan koyunların melemeleri, sevinçten böğüren boğalar, at kişnemeleri, birde çobanın buna yanık kaval sesi karıştı mı insan kendini başka bir alemde zannederdi. Sonbahar aylarında soğukların bastırmasıyla birlikte köylere dönüş için hazırlıklar başlar, bu defa bereket dolu yükler hazırlanırdı. Artık ne koyun, ne kuzu sesi kalırdı. O berrak yıldızlı gecede yayla sessizliğe bürünürdü. Yapılan yağlar, lorlar, peynirler yüklenir atlara, katırlara, köyün tozlu yollarında uzun bir konvoy oluşurdu. Böylece bir yayla mevsimi daha geçer, köye dönülür.

Zigana Kış ve Kayak Sporları Turizm Merkezi :

Yeri ve Ulaşımı:

Zigana Kış Sporları Turizm Merkezi[B] ,g[/B]ökkuşağı renklerinin tümünü florasında barındıran, Zigana dağları üzerinde 700 yıllık tarihi ile; doğa ile tarihin, efsane ile gerçeğin, insan ile şenliğin harman olduğu, İlimizin 450 yaylasından biri ülkemizin kar kayağından- çim kayağına, kamp karavan turizminden foto safariye, yamaç paraşütünden jep safariye birçok turizm türünün uygulanmasında potansiyel arz eden bir merkezdir.                  

Yurdumuzun en uzun tüneli olan Zigana Tüneline (1850 m.)  3 km. mesafede eski karayolu üzerindedir. Yol yılın 12 ayı ulaşıma açık tutularak merkezde dört mevsim yapılan turizm aktivitelerinin uygulanabilirliği sağlanmaktadır.      

Kış Sporları Turizm merkezi İl Merkezine 50 km. mesafededir. Trabzon Hava Limanına ise 30 dakikalık yolla ulaşılır. Eski Tarihi Çin- Trabzon Tarihi İpek Yolunun da merkezden geçmesi, şüphesiz tarihi bağlamda merkezin bir çok uygarlığa da beşiklik etmesi, birçok kervanın yüzyıllarca buradan geçmiş olması, tüm zamanların ve doğanın eşsiz güzelliklerini de bağrında barındırması Zigana Kış Sporları Turizm Merkezinin Cazibesini ve önemini artırmaktadır. 1991 yılında Turizm Bakanlığınca Turizm Bölge ve Alanı ilan edilen Merkez , Tur otobüslerinin rahatça gidebileceği durumdadır.

Özellikleri:

• Zigana Kış (Kayak) Sporları Turizm Merkezi yeşilin mavi ile birleşerek bulutlara kucak açtığı, yüksekliği ve sahip olduğu  doğal çim sahaları , Kış Mevsiminin dolayısı ile kar varlığının uzun süre olması bölgede kayak sporları ile ilgilenen insanların dikkatlerini çekmekte ve ziyaretçi akını olmaktadır.

• Zigana Kayak(Kış) Sporları Turizm Merkezi bölgede bulunan diğer yaylaların da merkezinde olması itibarı ile de çok önemli bir konumdadır.

• Merkezin dağcılık sporlarına da çok elverişli olması, trekking, atlı doğa yürüyüşü, hedikle (paletle) karda yürüyüş gibi etkinliklerin yapılmasına uygun alanların varlığı itibarı ile de çok önemli bir konumdadır.

• Merkezde ve civar yaylalarda Temmuz ayında yapılan yayla şenlikleri ve diğer etkinliklerle sosyal aktivitelerin çeşitliliğini artırarak merkezin cazibesini de artırmaktadır.

• Zigana Kayak (Kış) Sporları Turizm Merkezinin ; yamaç paraşütü, Ornitoloji, Foto-video safari, Jep safari, bisiklet turları gibi turizm amaçlı sportif faaliyetlerin yapılmasına elverişli olması merkezin diğer özelliklerindendir.

Flora (Bitki Örtüsü) :

• Zigana Kayak(Kış) Sporları Turizm Merkezi ‘ nin 2100 metre rakıma kadar olan kısımlarında ; çam, gök nar, ladin, mazı, meşe, titrek kavak, ve Özbek kavağı, büyük yapraklı ıhlamur, dağ akça ağacı,  ak söğüt, adi ceviz, sakallı kızılağaç, kiraz, yabani elma, mahlep, sarıçam, kadran ardıcı,bodur ardıç, boyacı sumağı, erik ılgın, yabani fındık, kuşburnu, alıç ve tespiti yapılamayan yüzlerce odunsu bitki bulunmaktadır.

• Merkezde peygamber çiçeği, ablan otu, başlık otu, saman çiçeği, bodur mazı  ve henüz tespiti yapılamayan yüzlerce otsu ve endemik bitki çeşidi bulunmaktadır. 

• Turizm Merkezi’ nin bulunduğu saha görsel ve estetik kaynak değerler açısından oldukça yüksek bir potansiyele sahiptir.

Fauna (Hayvan Varlığı) :

• Zigana Kayak (kış) Sporları Turizm Merkezinde florada olduğu gibi, faunada da çeşitlilik  öne çıkmaktadır. Tespiti yapılabilen hayvan türleri ise ;

• Tavşan, tilki, sansar, karaca,çengel boynuzlu dağ keçisi, ayı, gelincik, porsuk, sincap, kirpi, yarasa, kurt, yaban domuzu, bıldırcın, tavşancıl, akbaba, kartal, atmaca, ur kekliği, kırlangıç, güvercin, kumru, guguk,, baykuş, ibibik, ağaç kakan, karatavuk, kiraz kuşu, ala karga, saksağan, kuzgun ve tespiti yapılamayan  en az 30 çeşit mevcuttur.

Alt Yapı Durumu :

• Zigana Kış (Kayak ) Sporları Turizm Merkezi imar planları yaptırılarak  yatırımcıların beğenisine sunulmuştur. Yaptırılan bu planlara göre hazine’ ye ait bölgenin imar durumu ise ;

Özel Parsel No Kullanım Türü Yaklaşık Kapasite Yaklaşık Yüz ölçüm

1

Günübirlik Tesis Alanı 190 m2 Top. İnş. Aln. 3 800 m2

2

Günübirlik Tesis Alanı 95 m2 Top. İnş. Aln. 1 900 m2

3

Turizm Tesis Alanı 290 yatak Kapasiteli 14 500 m2

4

Turizm Tesis Alanı 340 yatak Kapasiteli 16 850 m2

5

Günübirlik Tesis Alanı 167 m2 Top. İnş. Aln. 3 350 m2

6

Günübirlik Tesis Alanı 260 m2 Top İnş Alanı. 5 200 m2

 

• Merkezde, 700 m. lift boyuna sahip ve  saatte 850 kişi taşıma kapasiteli teleski tesisi ve 300 metrelik beybi lift mevcuttur.

Merkezin Kayak Kronolojisi :

• 1940’  lı yıllarda kayak sporunun ülkemizde milli takımlar seviyesine gelmesi ile ilimizde de kayak sporu öncelikli hale geldi. Bu nedenle 1939  yılında ilimizde kayak şubesi kurulmuş  ve 1940 yılında  Erzurum da düzenlenen kayak yarışmalarında  ilimiz takım halinde birinci gelmiştir. 1932 yılında Gümüşhane de Doğan Muzaffer DEMİRHAN kayak sporunda ilk milli sporcumuz olmuş ve 107 kez milli forma giyerek Gümüşhane de  kayak sporunun temelini sağlamlaştırarak ilimiz de ve ülkemizde kayak sporunun simgesi haline gelmiştir.

Zigana Kış (Kayak) Sporları Turizm Merkezinde kar ve çim kayağı sporlarının yanında :

1. Çok çeşitli flora zenginliği ve endemik bitki örtüsünün yanı  sıra   botanik     turizmine oldukça uygun bir bölgedir.

2. Sınırlı ve kontrollü olarak av turizmi,

3. Kamp- Karavan turizmi,

4. Trekking ve atlı doğa yürüyüşü,

5. Kar motoru yarışları, hedikle (ayak Paleti) karda doğa yürüyüşü,

6. Yayla turizmi,

7. Eko Turizm, ornitoloji,

8. Foto-video safari, jeep safari, bisiklet turları,

9. Yamaç paraşütü ve diğer turistik amaçlı sportif faaliyetler,

10. Hobi turizmi gibi birçok turizm türlerinin uygulanabilirliği mevcuttur.

11. Gondol liftler, telesiyej,teleksi gibi mekanik tesisler kurmaya ve turizme kazandırmaya oldukça müsait bir merkezdir.

12. Özel klima özelliğine sahip havası sağlıklı ortamda tüm turizm türlerinin uygulanmasına olanak sunabilen bir merkezdir.

Erikbeli Yaylası

 Erikbeli Kış ve Kayak Sporları Turizm Merkezi:

Kürtün İlçesi Özkürtün Beldesi sınırları içerisinde bulunan Erikbeli Yaylası; Süme deresi vadisinin bitiminde ve 1800 rakımında bulunmaktadır.Yaylanın 1500’lü yıllardan beri var olduğu bilindiği,yaya olarak ulaşımın sağlandığı dönemlerde insanların konaklama yeri olarak kullana geldiği bir yerleşim birimidir. 1991 yılında  Kültür Turizm Bakanlığınca Turizm Merkezi ilan edilmiştir.

Özellikleri:

• Erikbeli Kış ve Kayak Sporları Turizm Merkezi;  doğal çim sahaları ile yazın çim kayağı , Kış Mevsiminin bölgede uzun sürmesiyle de kışın kar kayağı sporları yapmaya çok elverişlidir.

• Merkezin dağcılık sporlarına da çok elverişli olması, trekking, atlı doğa yürüyüşü, hedikle (paletle) karda yürüyüş gibi etkinliklerin yapılmasına uygun alanların varlığı itibarı ile de çok önemli bir konumdadır.

• Erikbeli (Kış) ve Kayak Sporları Turizm Merkezinin ; yamaç paraşütü, Ornitoloji, Foto-video safari, Jep safari, bisiklet turları gibi turizm amaçlı sportif faaliyetlerin yapılmasına elverişli olması merkezin diğer özelliklerindendir.

Flora (Bitki Örtüsü) :

• Erikbeli Kış Sporları ve Kayak Sporları Turizm Merkezi ve çevresinde Özbek kavağı, ak söğüt,  çam, gök nar, ladin, mazı, meşe, titrek kavak, ve , büyük yapraklı ıhlamur, dağ akça ağacı, adi ceviz, sakallı kızılağaç, kiraz, yabani elma, mahlep,

sarıçam, kadran ardıcı,bodur ardıç, boyacı sumağı, erik ılgın, yabani fındık, kuşburnu, alıç ve tespiti yapılamayan yüzlerce odunsu bitki bulunmaktadır.

• Merkezde saman çiçeği,başlık otu, peygamber çiçeği, ablan otu,  bodur mazı  ve henüz tespiti yapılamayan yüzlerce otsu ve endemik bitki çeşidi bulunmaktadır. 

• Turizm Merkezi’ nin bulunduğu saha görsel ve estetik kaynak değerler açısından oldukça yüksek bir potansiyele sahiptir.

Fauna (Hayvan Varlığı) :

• Erikbeli Kayak (kış) Sporları Turizm Merkezinde florada olduğu gibi, faunada da çeşitlilik  öne çıkmaktadır. Tespiti yapılabilen hayvan türleri ise ;

• Gelincik,porsuk,sincap,ağaç kakan, karatavuk,guguk,Tavşan, tilki, sansar, karaca,çengel boynuzlu dağ keçisi, ayı, kirpi, yarasa, kurt, yaban domuzu, bıldırcın, tavşancıl, akbaba, kartal, atmaca, ur kekliği, kırlangıç, güvercin, kumru, baykuş, ibibik,  kiraz kuşu, ala karga, saksağan, kuzgun ve tespiti yapılamayan  bir çok türü mevcuttur.

Erikbeli Kış (Kayak) Sporları Turizm Merkezinde kar ve çim kayağı sporlarının yanında :

1.Çok çeşitli flora zenginliği ve endemik bitki örtüsünün yanı sıra botanik turizmine oldukça uygun bir bölgedir.

2.Sınırlı ve kontrollü olarak av turizmi,

3.Kamp- Karavan turizmi,

4.Trekking ve atlı doğa yürüyüşü,

5.Kar motoru yarışları, hedikle (ayak Paleti) karda doğa yürüyüşü,

6.Yayla turizmi,

7.Eko Turizm, ornitoloji,

8.Foto-video safari, jeep safari, bisiklet turları,

9.Yamaç paraşütü ve diğer turistik amaçlı sportif faaliyetler,

10.Hobi turizmi gibi birçok turizm türlerinin uygulanabilirliği mevcuttur.

11.Gondol liftler, telesiyej,teleksi gibi mekanik tesisler kurmaya ve turizme kazandırmaya oldukça müsaittir.

12.Özel klima özelliğine sahip havası sağlıklı ortamda tüm turizm türlerinin uygulanmasına olanak sağlamaktadır.

Kazıkbeli Yaylası

Yeri ve Ulaşımı :

İlimiz Kürtün İlçesi Söğüteli Köyü sınırları içerisinde bulunan “ Kazık beli Yaylası” merkez ilçeye 100 km. mesafededir.İlçeden yaylaya olan yolun son 50 km. si stabilizedir. Yaylada özel sektöre ait bakkal, manav, kır kahvesi, lokanta, otel pansiyon, gibi tesisler mevcut olup elektrik ve telefon hizmetleri de verilmektedir.

Özellikleri:

• Bozulmamış doğal yapısı içerisinde barındırdığı birçok endemik bitki örtüsü ve odunsu türü florası ile doğa ile floranın birbirini tamamladığı ender peyzaj bütünlüğü yönünden oldukça dikkat çekicidir.

• Kazık beli Yaylası görsel ve estetik değerler açısından oldukça yüksek bir potansiyel arz etmektedir.

• Yayla sahası içerisindeki doğal çim alanları çim kayağı ve kamp karavan turizmi için oldukça elverişlidir.

• Kışın kar kayağı , yazın çim kayağı yapılabilecek kayak parkur alanlarının oluşturulmasına oldukça müsait çim alanlar mevcuttur.

• Kazık beli yaylası ve çevresi dağcılık ve kampçılık sporlarının yapılmasına oldukça müsait alanlara sahiptir.

• Yayla ve çevresinde yaklaşık 200 ‘ e yakın endemik bitki çeşidi ve tespiti yapılamamış bir çok bitki çeşidi bulunmaktadır.

• Kazık beli Yaylasının sahip olduğu doğal ve görsel güzellikler görenleri büyüleyici ve etkileyici durumdadır.

• Kazık beli Yaylası ve çevresinin doğal klima özelliğine sahip havası özellikle astım gibi ciğer hastalıklarının tedavisinde etkileyici olmaktadır.

• Temmuz ayının ilk haftası Çarşamba günü başlayarak yaz süresince devam eden yayla şenlikleri ve yayla pazarı yöre için ekonomik açıdan katkı sağlayıcı niteliktedir.

Flora (Bitki Örtüsü) :

Kazık beli Yaylası ve çevresinde oldukça zengin flora özelliği göze çarpmaktadır. Bu zengin flora çeşitleri ise; köknar, ladin, sarı çam,mazı, meşe, titrek kavak, Özbek kavağı, büyük yapraklı ıhlamur, dağ akça ağacı, karaağaç , ak söğüt, adi ceviz, sakallı kızılağaç, kiraz, yabani elma, mahlep, kadran ardıcı, bodur ardıç, boyacı sumağı, erik, ılgın, yabani fındık,, kuşburnu,, alıç, ve tespiti henüz yapılamamış bir çok odunsu tür bölgenin florasını oluşturmaktadır. Ayrıca Kazık beli yaylasına yakın çevrede bulunan Dünyanın en uzun ve yaşlı ladinlerini florasında barındıran Örümcek Ormanları da bölgeye ayrı bir güzellik ve cazibe katmaktadır.

Fauna (Hayvan Varlığı) :

Kazık beli Yaylası ve çevresindeki zengin flora ve bu flora içerisindeki asırlık ladin ve köknar ormanlarına sahip olması nedeni ile çok çeşitli ve zengin fauna varlığını da bünyesinde barındırmaktadır. Hatta çevrede bulunan ormanlarda insanın giremeyeceği sıklıkta Amazon Ormanlarını andıran flora örtüsüne ve bu örtü içerisinde fauna varlığına rastlanmaktadır. Fauna çeşidi olarak; tavşan,tilki,sansar, karaca, çengel boynuzlu dağ keçisi, ayı, gelincik, porsuk, sincap, kirpi yarasa, kurt, yaban domuzu, bıldırcın tavşancıl, akbaba, kartal, atmaca , ur kekliği, kınalı keklik, kırlangıç, güvercin, kumru, guguk , ibibik, baykuş, ağaç kakan, kara tavuk, kiraz kuşu, ala karga, saksağan, kuzgun, ve henüz tespiti yapılamamış bir çok tür bulunmaktadır.

Uygulanabilecek Turizm Türleri :

• Bölgenin sahip olduğu zengin bitki türleri ve bu bitki türleri içerisinde henüz tespiti yapılamamış bir çok türünde olması botanik turizmi açısından  oldukça yüksek bir potansiyel arz etmektedir.

• Eşine rastlanmayacak güzellikte doğal yapısı ve bu yapı içerisinde oluşan florasının zenginliği ve fauna varlığının çeşitliliği sınırlı ve kontrollü olarak av turizmi.

• Bölgenin flora ve fauna zenginliği içerisinde barındırdığı hayvan türleri,doğal yapısının sağladığı peyzaj bütünlüğü içerisinde , ornitoloji, foto safari, video safari, gibi turizm türlerinin uygulanmasına fazlası ile olanak sağlamaktadır.

• Yayla ve çevresinin çok geniş sulak ve düzlük arazilere sahip olması, arazi yapısının yer yer dik ve yüksek tepelere sahip olması bir yandan kamp karavan turizmine olanak sağlarken diğer taraftan dağcılık sporlarının yapılması ve uygulanmasına da imkan hazırlamaktadır.

• Kazık beli Yaylası ve çevresinde bulunan tarihi köprüler, hanlar, camiler, kiliseler, çeşmeler ve bir çok tarihi yapıt kültür turizmi yönünden bölgenin zengin potansiyelini  göstermektedir.

• Kazık beli Yaylası ve çevresinde trekking, atlı doğa yürüyüşü, jep safari, motosiklet yarışları, bisiklet turları gibi turizm amaçlı sportif faaliyetler içinde parkur alanı  yapılacak mekanlar mevcuttur.

• Yamaç paraşütü yapmak için parkur alanları yapılabilecek potansiyel fazlası ile vardır.

• Kazık beli yaylası geleneksel şenlikleri ve bu şenlikler içerisindeki etkinliklerle şenlik ve festivaller yönüyle de oldukça yüksek bir potansiyel arz etmektedir.

Kadırga Yaylası

Yeri ve Ulaşım :

İlimiz Kürtün İlçesi Süme köyü sınırları içerisinde olan “ Kadırga  Yaylası “ Merkez İlçeye 90 km mesafededir.Yolunun son 40 km ’lik kısmı stabilizedir.Yaylada elektrik,telefon hizmetlerinin yanında otel,lokanta,kır kahvesi,bakkal,manav gibi yeme içme ve konaklama tesisleri, açık hava camii bulunmaktadır.

Özellikleri :

• Kadırga Yaylasında her yıl şenlikler Temmuz ayının 3. Cuma günü başlar,yaz mevsimi süresince her Cuma günü devam eder.

• Yayla görsel ve estetik kaynak değerler açısından oldukça yüksek potansiyele sahiptir.

• Yaylanın zengin florası içerisinde sunduğu zengin renk cümbüşü görsel açıdan seyri huzur ve mutluluk veren doğal yapıya sahiptir.

• Yayla içerisinde ve çevresindeki geniş, doğal çim sahalar yaz mevsiminde çim kayağı, karın yağmasıyla kar kayağı yapmaya oldukça müsaittir.

• Yaylanın bir çok bölgesi Kamp-karavan turizmi için oldukça elverişlidir.

• Kadırga Yaylası,  çevresinde bulunan diğer yaylaların merkezi konumunda olması nedeni ile adeta Merkez-Pazar konumundadır.

• Çevre Yaylaların alış veriş merkezi  konumunda olduğundan 3-4 aylık Yayla sezonunda önemli ekonomik girdiler sağlanabilmektedir.

• Yöre halkının el ürünleri (Şal,keten veya kevek işlik,camadan,yük ve çocuk taşımak için kadınların kullandığı yün kaytanlar –dırmaç ipleri-boynuz kaplı bıçaklar,odun kepçe,oklava,sofra v.b) bu yaylada satılabilmektedir.

• Yaylaya gelen bayanların çoğunun kıyafeti “Yelek,etek uçları fırfırlı entari,şal kuşak,peştamal, şalvar” gibi  eski yöresel ve geleneksel kıyafetleri özellikle giysilerin otantik defilesini yansıtmaktadır.

• Yaylada ağırlıklı olarak yöresel çalgı ve müziklerle eğlenceler düzenlenir

Flora (Bitki örtüsü) :

Kadırga Yaylası ve çevresinde odunsu bitki türleri  bulunmamakla birlikte çok çeşit ve türde otsu flora bulunmaktadır. Bu zengin otsu flora çeşidi içerisinde henüz tespiti yapılamamış bir çok türün de olması bölgede botanik turizmi potansiyelinin yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca çok çeşitli otsu floranın oluşturduğu renk cümbüşü üzerinde  şenlikler süresince geleneksel kıyafetlerle gezen insanımızın sağladığı peyzaj bütünlüğü izlenmeye ve foto safari yapmaya değer görünümlerdendir.

Fauna (Hayvan Varlığı):

Kadırga yaylası ve çevresinde odunsu fauna olmadığından fauna varlığı barınma ve saklanabilme sorunları nedeni ile çok çeşitlilik arz etmemekle birlikte genelde rastlanan çeşitler; tavşan, tilki, sansar, gelincik, porsuk, sincap,kirpi, yarasa, kurt, bıldırcın, tavşancıl, akbaba, kartal, atmaca, kınalı keklik, kara tavuk, kırlangıç, güvercin, ala karga ve tespiti yapılamamış bir çok tür bulunmaktadır.

Uygulanabilecek Turizm Türleri:

• Kadırga yaylası ve çevresinde henüz keşfedilmemiş bir çok otsu flora bölgede Botanik Turizmini adeta teşvik etmektedir.

• Bölgenin flora ve fauna zenginliği içerisinde barındırdığı hayvan türleri ve bu türlerin ilgi çekiciliği ile ornitoloji, foto safari, video safari yapma imkanı fazlası ile mevcuttur.

• Bölgenin sahip olduğu çok çeşitli otsu flora içerisindeki renk cümbüşü ve yöre halkının geleneksel kıyafetlerindeki renk cümbüşünün sağladığı peyzaj bütünlüğü seyri huzur ve mutluluk veren görünümü ile video safari ve foto safari için oldukça ilginçtir.

• Bölgenin coğrafi yapısı kamp karavan turizmi için çok elverişlidir.

• Kadırga yaylası ve çevresindeki yaylalara bağlantı yolları ve arazi yapısı jep safari, bisiklet turları, yamaç paraşütü gibi turizm amaçlı sportif faaliyetlere oldukça elverişlidir.

Taşköprü Yaylası

Yeri ve Ulaşım :

Gümüşhane İli Yağmur dere Bucağı Dumanlı Köyü Sınırları içerisinde bulunan  Taşköprü yaylası İl merkezine yaklaşık 50 km. mesafededir.yaylaya Gümüşhane yağmur dere yol güzergahından ulaşılmaktadır.50 km.lik yolun yaklaşık 40 km.si asfalt , geriye kalan 10 km.lik yol stabilizedir.

Konaklama :

Yaylada özel sektöre ait  oteller ve bungalov tipi evlerden oluşan konaklama tesisleri mevcuttur.

Yeme-İçme Günübirlik Tesisler :

Yayla günübirlik ve yeme içme tesisler yönünden de oldukça müsait durumdadır. Yaylada alabalık tesisleri,  marketler,  kasaplar,  kıraathaneler, fırınlar, lokantalar, manavlar, Çay bahçeleri,PTT Acenteliği,Camii, Oto Park, Akaryakıt İstasyonu, Futbol Sahası, Oto Tamirhanesi gibi  tesisler bulunmaktadır.

Özellikleri :

• Yayla görsel ve estetik kaynak değerler açısından oldukça yüksek bir potansiyele sahiptir.

• Bitki değerleri ve zengin florası ve bu floranın sunduğu renk cümbüşü görmeye değer seyri huzur ve mutluluk verici bir peyzaja sahiptir.

• Yayla sınırları içerisinde bulunan geniş doğal çim alanlar yaylada kamp yapacak profesyonel futbol takımlarına sonsuz antrenman imkanı yanında, ziyaretçilere yazın çim kayağı kışın kar kayağı yapmaya oldukça elverişli alanlar sunar.

• Yayla sınırları içerisinde bulunan Çakır Göl ve çevresi ile yayla civarında bulunan bir çok alan kamp karavan turizmi için oldukça elverişlidir.

• Yaylada bulunan bungalov evler ve konaklama imkanı  Çakır Göl, Santa Antik kentinin yaylaya yakınlığı, zengin otsu bitki türleri, klima özelliğine sahip havası tüm bu değerlerin flora ile oluşturduğu peyzaj bütünlüğü oldukça  güzel, seyri huzur ve mutluluk veren bir ortam sunmaktadır.

• Yaylanın,  yoğun insan nüfusunun olduğu yerlere uzak olması, zengin flora çeşidi yanında çok sayıda yabani hayatı barındırması ve oldukça farklı faunası ile de turizm değerlerini artırmaktadır.

• Yayla ve çevresinde fauna varlığı içerisinde ornitoloji dikkat çekmektedir.

• Yaylanın dört mevsim turizme hizmet sunabilecek aktivitelere sahip olması ve bu konumunu devam ettirmesi , dağcılık sporları açısından da çok elverişli mekanlara sahip olması oldukça ilgi çekicidir.

• Taşköprü Yaylasının Zigana Kış ve Kayak Sporları Merkezi güzergahında olması, sınırları içerisinde Santa Antik kentinin bulunması, yayladan Sümela Manastırına ulaşımın olması  cazibesini ve çekiciliğini fazlası ile artırmaktadır.

• Taşköprü Yaylası ve çevresinde Yamaç Paraşütü yapabilecek parkur alanlarının varlığı, atlı doğa yürüyüşü yapılabilecek çok sayıda alternatif sunması,civar yaylalar ve antik kentlere olan yol bağlantıları ile jep safari,bisiklet turları gibi organizasyonların yapılabilmesine ve bir çok turizm amaçlı sportif faaliyet yapılabilecek alanlara sahip olması da cazibesini ve çekiciliğini artırmaktadır.

• Yayla ve çevresinin sahip olduğu doğal güzellikler , tarihi kalıntılar, zengin flora ve fauna ; foto safari, video safari ve botanik turizmi için de oldukça yüksek değerlere sahiptir.

• Çin - Trabzon tarihi ipek yolunun Erzurum Bayburt yaz ayağı güzergahının Taşköprü yaylasından geçmesi, kervan ve kervancıların mitolojik öykülerinin ve efsanelerinin hala yörede anlatılması kültür turizminin ayrı bir versiyonunu oluşturmaktadır.

Flora  (Bitki Örtüsü) :

Yayla ve çevresi 2140 rakımda olduğundan odunsu bitkiler yoğun olarak bulunmamaktadır. Ancak endemik otsu bitki çeşidi oldukça zengin ve keşfedilmeyi beklemektedir. Yayla ve çevresinde seyrek olarak ancak rakım 2000 ve daha alt kademeye düştükçe odunsu bitki türleri de yoğunlaşmaktadır. Bulunan türler ise, sarı çam, ladin,gök nar, mazı, meşe, titrek kavak, dağ akça ağacı, karaağaç,ak söğüt, adi ceviz, sakallı kızılağaç, kiraz, yabani elma, mahlep, kadran ardıcı,bodur ardıç, boyacı sumağı, erik, ılgın, yabani fındık, kuşburnu ve henüz tespiti yapılamamış bir çok tür bulunmaktadır.

Fauna (Hayvan Varlığı) :

Yayla ve çevresinde, aşırı betonlaşmanın ve nüfus yoğunluğunun azlığı, yabani hayatı olumlu yönde etkilemekte ve fauna varlığı özellikle kanatlılar açısından çevre çeşitlilik arz etmektedir. Yayla ve çevresinde bulunan hayvan çeşitleri ise; tavşan,tilki, sansar, karaca, çengel boynuzlu dağ keçisi, ayı, gelincik, porsuk, sincap, kirpi, yarasa, kurt, yaban domuzu, bıldırcın, tavşancıl, akbaba, kartal atmaca, ur kekliği, kırlangıç, güvercin,kırmızı guguk , yaban tavuğu, baykuş, ibibik, ağaç kakan,kara tavuk, kiraz kuşu, ala karga, saksağan, kuzgun ve henüz tespiti yapılamamış bir çok tür çevrenin faunasını oluşturmaktadır.

Uygulanabilecek Turizm Türleri :

• Taşköprü Yaylası barındırdığı çok çeşitli ve endemik bitki çeşidi yanında henüz tespiti yapılamamış bir çok türün daha varlığı botanik turizmi yönünden yörenin bakir olduğunu göstermektedir.

• Sınırlı ve kontrollü av turizmi,

• Kamp karavan turizmi,

• Trekking,atlı doğa yürüyüşü ve hedikle(ayak paleti) karda yürüyüş,

• Kar motoru gezintisi ve yarışları,

• Eko turizm,

• Ornitoloji,foto safari,video safari,

• Jep safari ve bisiklet turları,

• Yamaç paraşütü ve diğer turizm amaçlı sportif faaliyetler,

• Hobi turizmi,

• Sağlıklı iklim ortamı Klimatizm gibi bir çok turizm aktivitesinin uygulanabileceği ender yaylalarımızdandır.

Güvende Yaylası

Yayla Kürtün İlçemiz sınırları içerisinde 2260 metre yüksekliktedir.İlçe Merkezine uzaklığı 23 km olup,yolu stabilize’dir.

Özellikleri :

• Yayla Şenlikleri Temmuz ayının 3. Cuma günü başlar,yaz mevsimi süresince her Cuma günü devam eder.

• Yayla görsel ve estetik kaynak değerler açısından oldukça yüksek potansiyele sahiptir.

• Yayla içerisinde ve çevresindeki geniş, parkur alanlarına müsait mekanlar  yaz mevsiminde çim kayağı, kış mevsiminde  kar kayağı yapmaya oldukça müsaittir.

• Yaylanın bir çok bölgesi Kamp-karavan turizmi için oldukça elverişlidir.

• Güvende yaylası  çevresinde bulunan diğer yaylaların merkezi konumunda olması nedeni ile adeta Merkez-Pazar konumundadır.Haftanın tüm günlerinde yeme-içme ve konaklama işletmeleri açıktır.

• Çevre Yaylaların alış veriş merkezi  konumunda olduğundan 3-4 aylık Yayla sezonunda önemli ekonomik girdiler sağlanabilmektedir.

• Yöre halkının el ürünleri (Şal,keten veya kevek işlik,camadan,yük ve çocuk taşımak için kadınların kullandığı yün kaytanlar –dırmaç ipleri-boynuz kaplı bıçaklar,odun kepçe,oklava,sofra v.b) bu yaylada satılabilmektedir.

• Yaylada ağırlıklı olarak yöresel çalgı ve müziklerle eğlenceler düzenlenir

Flora (Bitki örtüsü) :

Güvende Yaylasında odunsu bitki türleri  bulunmamakla birlikte  çeşitli  türde otsu flora bulunmaktadır. Bu zengin otsu flora çeşidi içerisinde henüz tespiti yapılamamış bir çok türün de olması bölgede botanik turizmi potansiyelinin yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca çok çeşitli otsu floranın oluşturduğu renk cümbüşü üzerinde  şenlikler süresince geleneksel kıyafetlerle gezen insanımızın sağladığı peyzaj bütünlüğü izlenmeye ve foto safari yapmaya değer görünümlerdendir.

Fauna (Hayvan Varlığı) :

Güvende yaylası ve çevresinde; alaca karga,kartal,atmaca,sincap, tavşan, tilki, sansar, gelincik, porsuk,kirpi, yarasa, kurt, bıldırcın, tavşancıl, akbaba, kınalı keklik, kara tavuk, kırlangıç, güvercin, ve tespiti yapılamamış bir çok tür bulunmaktadır.

Uygulanabilecek Turizm Türleri :

• Güvende Yaylasında  ve çevresinde henüz keşfedilmemiş bir çok otsu flora bölgede Botanik Turizmini adeta teşvik etmektedir.

• Bölgenin  içerisinde barındırdığı hayvan türleri ve bu türlerin ilgi çekiciliği ile ornitoloji, foto safari, video safari yapma imkanı fazlası ile mevcuttur.

• Bölgenin sahip olduğu çok çeşitli otsu flora içerisindeki renk cümbüşü ve yöre halkının geleneksel kıyafetlerindeki renk cümbüşünün sağladığı peyzaj bütünlüğü seyri huzur ve mutluluk veren görünümü ile video safari ve foto safari için oldukça ilginçtir.

• Yaylanın coğrafi yapısı kamp karavan turizmi için çok elverişlidir.

• Güvende Yaylasına çevresindeki yaylaların bağlantı yollarının sağladığı avantaj ve arazi yapısı jep safari, bisiklet turları, yamaç paraşütü gibi turizm amaçlı sportif faaliyetlere oldukça elverişlidir.

İlimizde bulunan diğer Yaylalar :

A-Merkez  İlçeye ait Yaylalar :

1. Akçakale Yaylası

1. Aksu Yaylası

2. Alıçlı Yaylası

3. Avşarbeyli Yaylası

4. Alemdar Yaylası

5. Boyluca Sıladaş Yaylası

6. Çaltılı Yaylası

7. Işıkdere Yaylası

8. Tokluca Yaylası

9. Dörtkonak Yaylası

10. Gökçepınar Yaylası

11. Gözeler Yaylası

12. Harmancık Yaylası

13. Midi Yaylası

14. Hatipli Yaylası

15. Kavaklık Yaylası

16. Kurtoğlu Yaylası

17. Alacaçayır Yaylası

18. Çamlık Yaylası

19. Lıvaga Yaylası

20. Övündü Yaylası

21. Süngür Yaylası

22. Petekkaya Yaylası

23. Tekke Yaylası

24. Üçkol Yaylası

25. Kavaklık Yaylası

26. Evlice Yaylası

27. Kata Yaylası

28. Kayaüstü Yaylası

29. Maden Yaylası

30. Mahara Yaylası

31. Sultanmurat Yaylası

32. Yaydemir Yaylası

33. Apdaldere Yaylası

34. Ayliya yaylası

35. Yeniyol Yaylası

36. Avzana Yaylası

37. Y.Alıçlı Yaylası

38. Akgedik Yaylası

39. Arzular Yaylası

40. Ballıca Yaylası

41. Beyçam yaylası

42. Dölek yaylası

43. Duymadık yaylası

44. Erdemler Yaylası

45. Gökdere Yaylası

46. Kabaköy Yaylası

47. Kaletaş Yaylası

48. Kocayokuş Yaylası

49. Pehlivantaş Yaylası

50. Söğütağıl yaylası

51. Sarıçiçek Yaylası

52. Süngübayır yaylası

53. Tandırlık Yaylası

54. Ferhatağa Yaylası

55. Yayladere Yaylası

56. Yenice Yaylası

57. Yitirmez yaylası

58. Yağmurdere Yaylası

59. Kızılkaya yaylası

60. Balahor Yaylası

61. Kıran Yaylası

62. Aş. Yuvalı Yaylası

63. Ayranlı Yaylası

64. Kaletaş Yaylası

65. Zugi yaylası

66. Bandırlık yaylası

67. Gavuryurdu Yaylası

68. Kızıltaş yaylası

69. Salarut yaylası

70. Boğalı yaylası

71. Arpalı yaylası

72. Eğrisu yaylası

73. Konak yaylası

74. Kurugöl Yaylası

75. Küçük yaylası

76. Irmakbaşı Yaylası

77. Sıcakırmak Yaylası

78. Uzuntaş yaylası

79. Dumanlı-Karahava Yaylası

80. Sarıtaş Yaylası

81. Sıcanyurdu Yaylası

82. Esenler yaylası

83. Güngören yaylası

84. Hamza Ağa  Yaylası

85. İsmail Ağa yaylası

86. Limonsuyu Yaylası

87. İncesu Yaylası

88. Kayabaşı Yaylası

89. Örenler yaylası

90. Şephane yaylası

91. Yapraklı Yaylası

92. Yılanlı Yaylası

93. Yukarı Yuvalı Yaylası

B-Torul İlçesine Ait Yaylalar :

1. Külek Yaylası

2. Alitaş Yaylası

3. Avgos yaylası

4. İlişki Yaylası

5. Arılı yaylası

6. Görükse Yaylası

7. Değirmetaş yaylası

8. Aydınlar yaylası

9. Bahçelik yaylası

10. Aktaş Yaylası

11. Minalli Yaylası (Yücebelen Köyü)

12. B.Çit yaylası

13. Meryemana Yaylası

14. Çiçekli Yaylası

15. Balkaya Yaylası

16. Teknecik yaylası

17. Dedeli Yaylası

18. Aksu Yaylası

19. Düz Yaylası

20. Karagöl Yaylası

21. Köklü Yaylası

22. Ramadanlı Yaylası

23. Deregözü Yaylası

24. Gümüştuğ yaylası

25. Kıran yaylası

26. Demirciköy yaylası

27. Orta Yaylası

28. Harmancık yaylası

29. Keşke Yaylası

30. Deveçimeni Yaylası

31. Soronay yaylası

32. Zigana yaylası

33. Kirazlık yaylası

34. Çamurlar yaylası

35. Ocaklı Yaylası

36. Karadağ yaylası

37. Üçbaba yaylası

38. Olukman yaylası

39. K. Çit yaylası

40. Tokçam yaylası

41. Zavara Yaylası

42. Uğurtaşı yaylası

43. Yalınkavak yaylası

44. Adisa Yaylası

45. Kızılüzüm Yaylası

46. Minarli Yaylası

C-Kürtünİlçesine AitYaylalar :

1. Aktaş-Kanyaş Yaylası

2. Aktaş-Yaraş Yaylası

3. Arpacık Yaylası

4. Erizcek yaylası

5. Aksu Yaylası

6. Barak yaylası

7. Beytarla Yaylası

8. Derindere yaylası

9. Tuzlu Yurt yaylası

10. İbrahimalan yaylası

11. Kabaktepe Yaylası

12. Körükalan yaylası

13. Kuzugölü Yaylası

14. Patırtıyurdu Yaylası

15. Akbaba Yaylası

17. Çakırdüzü Yaylası

18. Güvende yaylası

19. Çatak yaylası

20. Çakmakkaya yaylası

21. Çayırağzı Yaylası

22. Merekgözü Yaylası

23. Paçacı yaylası

24. Mürsel Yaylası

25. Alacapazar Yaylası

26. Kuşluk yaylası

27. Alan yaylası

28. Arpaköy yaylası

29. Çakal yaylası

30. Çatma Yaylası

31. Arpaköy yaylası

32. Kadıcık yaylası

33. Kadırga yaylası

34. Karaçukur yaylası

35. Kazamaköy yaylası

36. Konacık yaylası

37. Küçükköy yaylası

38. Erikbeli Yaylası

39. Geriş yaylası

40. Çatma yaylası

41. Şehmelik yaylası

42. Gavur yaylası

43. Akçababa yaylası

44. Aliştra Yaylası

45. Çekümce yaylası

46. Gölceğiz yaylası

47.  Kazıkbeli yaylası

48. Çeğel yaylası

49. Gölçeğiz Yaylası

50. Çamtarla Yaylası

51.  Çatalkaya Yaylası

52. Çetlice Yaylası

53. İnciçayırı Yaylası

54. Kabayaylak yaylası

55. Kirazalan yaylası

56. Kızılali Yaylası

57. Tohmadır yaylası

58. Sulucu Yaylası

59. Suluçukur Yaylası

60. Kuşalan yaylası

61. Mevlüce Yaylası

62. Denditepe Yaylası

63. Sadi  yaylası

64. Alatepe yaylası

65. Derntepe Yaylası

66. Gölünü yaylası

67. Taşındibi Yaylası

68. Türkmeneli yaylası

69. Yılanlı Yaylası

70. Demircikaya yaylası

71. Eğrikar yaylası

72. Karaboya yaylası

D-Kelkit İlçesine Ait Yaylalar :

1.  Ağıl Yaylası

2.  Kuzuçimenli Yaylası

3.  A.Özlüce Yaylası

4.  Aşut yaylası

5.  Ağalık yaylası

6.  A.Bezendi Yaylası

7.  Melekoğlu Yaylası

8.  Eskiköy Yaylası

9.  Topuzu Yaylası

10. Ovacık yaylası

11. Çimenli Yaylası

12. Devekorusu Yaylası

13. Eskikadı Yaylası

14. Eymür yaylası

15. Gerdekhisar Yaylası

16. Güzyurdu Yaylası

17. Gümüşgöze Yaylası

18. Gürleyik yaylası

19. Hatunun Yaylası

20. Kılıçlı yaylası

21. Sırataşlar yaylası

22. Kızılca yaylası

23. Kömür yaylası

24. Mahmatlı Yaylası

25. Öğütlü yaylası

26. Ehliyurt Yaylası

27. Özen Yaylası

28. Sarışeyh Yaylası

29. Söğütlü Yaylası

30. Başyurt Yaylası

31. Sütveren Yaylası

32. Şen Yaylası

33. Tütenli Yaylası

34. Ünlüpınar Yaylası

35. Eğlence Yaylası

36. Yeniyol Yaylası

E-Köse İlçesine ait Yaylalar :

1. Akbaba Yaylası

2. Kabaktepe Yaylası

3. Kayadibi Yaylası

4. Büyük Düz Yaylası

5. Köse Dağı Yaylası

F-Şiran İlçesine ait Yaylalar :

1. Akbulak Yaylası

2. Aksaray Yaylası

3. Alacahan Yaylası

4. Alıç Yaylası

5. Balıkhisar Yaylası

6. Başköy Yaylası

7. Beydere Yaylası

8. Boğazyayla Yaylası

9. Çağıl yaylası

10. Çambaşı Yaylası

11. Çanakçı Yaylası

12. Karışık Yaylası

13. Erenkaya Yaylası

14. Evren yaylası

15. Günyüzü Yaylası

16. İncedere Yaylası

17. İnözü Yaylası

18. Karaşayh Yaylası

19. Kırıntı Yaylası

20. Konaklı Yaylası

21. Ozanca Yaylası

22. Sadık yaylası

23. Selimiye Yaylası

24. Menteşe Yaylası

25. Söğütalan Yaylası

26. Tepedam yaylası

27. Telme Yaylası

28. Yedibölük Yaylası

29. Sifon Yaylası

30.Yeniköy Yaylası

31.Yolbilen Yaylsı

32.Burga Baba Yaylası

33.Fındıklıbeli Yaylası


Arkadaşına Gönder
[1]
 
Üyelik
Kullanıcı : 
Şifre : 
Güvenlik : 808232             
Güvenlik : 
Hatırla :   

  
 
Kayan Yazı
Sitemize köşe yazarları bolumu ekledık bu bolumde kendıne guvenen dostalrımızada yer vereceğız bilgi ve şartlar için yönetimden bilgi aliniz

www.salyazi.com artık sizlerin hizmetinizde sitemize destek olunuz.
Sitemize elinizde bulunan Beldemiz ile ilgili resimler ve envarterlerı ulaştırabaılırsınız

Sayın Salyazılılar Sitemizde KAN BANKASI bolumu açıldı lutfen bilgileriniz eksıksız ve tam gırın belkı bir gun bizde ıhtıyaç duyarız(ALLAH inşallah kımseye ıhtıyac duyurmasın)

 
Köşe Yazıları

Mehmet TALÜ

ramazan ayi eglence degildir

ŞÖHÜP DOĞAN

Yârdim gönüllüleri arasındakı hemşerimiz

Yazmak istersen buyur


 
Çocuklar İçin

 
Yerel reklam
omer

Adres:
Tel:


MENZİL İNŞAAT
MENZİL İNŞAAT SİZLER İÇİN YAPIYORUZ HAYALLERİNİZİ İNŞAA EDİYORUZ
Adres: KAĞİTHANE
Tel: 532 281 60 66


MENZİL PETROL
WeB: www.menzilpetrol.com Email: menzilpetrol@menzilpetrol.com
Adres: Battal gazi mah.Bosna bulvarı no:126 Sultanbeylı / İST
Tel: 0216 592 66 27-0216 592 66 83-0216 592 66 84-Fax: 0216 592 66 28


 
Salyazi Reklam

Sizi de Dünya
Aleme Reklam Edelim
 
İstatistikler
 
Takvim
« Kas Aralık
Pz Sl Çs Cm Ct Pa
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Tarihte 4 Aralık günü 0 olay var, Detaylar..
 
Destekleyenler
www.kurtun.co ( 1797 )
www.gumusfm.c ( 1936 )
Kabaktepe Köy ( 1898 )
Koca Yokuş Kö ( 1668 )
Kurtun ilçesi ( 2044 )
POSUS M ( 2100 )
SalyaziFM ( 1960 )
salyaziliali ( 1971 )
Kurtunun sesi ( 1823 )
afyon/ekinhis ( 1587 )
harmancik köy ( 1774 )
oylumdere/Dan ( 1530 )
G.hane haber ( 1971 )
salyazi derne ( 1785 )
salyazibeldes ( 1753 )
Site Ekle
Kodu Al
Tüm Siteler
 
"Bu site Salyazı Beldesıne Adanmıştır Sitemiz herhangi bir kurum ve kuruluşa bağlı degil ve tamamen kişisel bir web sitesidir"
Site Kurucusu ŞÖHÖP DOĞAN Tasarim Destek Öz Kurtunlu Mesut ŞEN Site Sponsorumuz ..::Menzil Petrol::.. Eyüp / Zekai DOĞAN

salyazı © 2002 Aspsitem Sohop Doğan
Bu sayfa: 25,81 saniyede yorumlandı.
   
hermes messenger handbags, cheap celine bags, replica designer bags, canada goose outlet, canada goose outlet toronto factory www.eranimation.com Canada Goose MEN VEST cheap louis vuitton Moncler Pas Cher rolex Hot Canada Goose moncler soldes homme hermes women bag replica celine outlet prada bags online canada goose jacket outlet celine outlet canada goose kensington parka prada handbags cheap hermes bag kelly trong>Canada Goose Jackets