-
 Ana sayfan Yap 
 Favorilerine Ekle 
 E-Posta 
 Tavsiye Et 
 İletişim 
Bugün : 18 Şubat 2020       


ANA SAYFA

RADYO

RESİMLER

Z.DEFTER

FORUM

SANAL MEZAR

KAN BANKASI

VİDEO

YARİŞMA
Forumdaki Son cevaplar : İnternet Exporer tarayıcınızın başlangıç..(sohop) Resûlullah Çanakkalede..(sohop) Namaz..(sohop) Tarihçe..(sohop) Allah’a yönelmek..(sohop) MUHAMMEDİN DÜĞÜNÜ VAR CENNETTE..(yusufdogan) Son Bir Türk Kahvesi..(alimutlu) Salyazınin tarihçesi..(sohop) Ağlık Köyü..(sohop) Torul..(sohop)
Sanal mezarlik

 
Ziyareci Defteri
-----------------------------
eraybilgin61

Nazım Tunç'a Allah'tan Rahmet,Geri kalanlara ise Baş sağlığı ve sabırlar diliyorum...
----------------------------
eraybilgin61

SALYAZILI BU KADAR KİŞİ VARKEN HATTA 40 YAŞ VE ÜZERİ PC KULLANANLARI BİLİYORUM.BU SİTEYİ DAHA AKTİF
----------------------------
eraybilgin61

İhsan Meral ve İsmail Merale Allah'tan Rahmet,Ailesine başsağlığı dileklerimle...
----------------------------
alidogan

MERHUM ZEYCAN DOĞAN'A ALLAH C.C 'DAN RAHMET ,YAKINLARINA SABR-I CEMİL NİYAZ EDİYORUM.ALL
----------------------------
alidogan

RAHMETLİ MELEK DOĞAN'A  ALLAH C.C RAHMET EYLESİN.YAKINLARINA SABR-I CEMİL NİYAZ EYLESİN.
----------------------------
fatihyavuz

S.A Değerli dostlar sonunda beldemizde kapandı emeği geçen herkese teşekkürlerimizi bir borç biliyor
----------------------------
sohop

Beldemiz Ahalisinden Vefat eden Tüm Merhum ve Merhumelere Allahtan Rahmet Yakınlarına Sabırlar Diler
----------------------------
sohop

Merhum kardeşim halil'in vefatını duyduğum zaman siteden duyuramadım buradan herkes ten özür dil
----------------------------
alidogan

Merhum Halil Koçak kardeşimize Allah c.c dan rahmet diler,yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ederim.
----------------------------
sohop

Merhaba mehmetTunç Erol Tunç sevdiğim bir kardeşimizdi kendisine ALLAH tan rahmetler diliyorum v
----------------------------
:: Mesaj Oku :: :: Sende Yaz ::
 
Menü
 
Salyazi_Reklam

Sizi de Dünya Aleme
Reklam Edelim
 
Resimlerden
Galeriden seçmeler..
Resim Gönder

sergi
 
Kur'anda ara
Diyanet Meali
Elmalili Y. M.
Yasar Nuri M.


 
Gümüşhanevi Hz
 

Ahmet Ziyauddin Gümüşhanevi Hz

Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi (K.S) Hz.Gümüşhanenin Emir mahallesinde Hicri 1228 de doğdu babasının adı Mustafadır. Uçsuz bucaksız feyiz kaynağı olan A.Ziyaüddin Gümüşhanevi daha beş yaşında iken Kuran-ı Kerimi usulüne göre okuyacak hale gelmiş yine bu yaşta büyük bir arzuyla zamanın okutulan ilimlerini öğrenmmeye başlamış.Sekiz yaşında iken devam ettiği bir takım zikirler ve dualar ile birlikte delaili şerifeyi okumaya izin almıştır.

Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi on yaşında iken babasıyla birlikte Trabzona hicret edip ticaret hayatına atılmış, ticaretten çok ilme ve irfana düşkün olduğunu gören babası, abisinin askerden dönene kadar kendisine yardım etmesini ister ve daha sonra okuması için istediği yere göndereceğini söyler.

Ondört yaşında iken babası birgün A.Ziyaüddine amcasıyla birkikte İstanbula gidip dükkan için gereken malları almasını ister buna sevinen Ziyaüddin İstanbula gidip dükkan için gerekli malları alıp geri dönecekleri sırada, Ahmet Ziyaüddin amcasına dönerek İstanbuldan ayrılamayacağını amcasına çoktan beri arzuyla beklediği yere kavuşmuş bulunduğunu burada ilim tahsil etmek istediğini,babasınında sırası gelince ilim tahsil etmek için müsade edeceğini daha önceden söylediğini amcasına söyler babasının rıza göstermesi içim sıkı sıkıya tenbih eder.

Ahmed Ziyauddin Gümüşhanevi Beyazıt medresine yerleşerek orada tahsile başlar. Akli ve nakli ilimlerde yüksek seviyeye ulaşarak alimlerden icazet alır daha sonra beyazıt medresesinde müderris olarak görev yapıp birçok talebeye icazet vermiştir.

Kalemi ve kelâmıyla mücâdele veren Gümüşhânevî, yeri gelince kılıca ve silaha sarılmayı da bilmiş 93 Harbi diye bilinen Osmanlı-Rus savaşlarına iştirak ederek cephede bizzat çarpışmış, gönüllü gittiği bu savaşın kesintiye uğradığı bir ara Of’a gelerek tarikat neşrinde ve irşad hizmetinde bulunmuş, savaş başlar-başlamaz muharebe meydanına tekrar dönmüştür. Gümüşhâne vî’nin toplum hayatına, insanlara hizmet etmeye, sosyal faaliyetlere bu derece önem vermesi, biraz da müntesibi bulunduğu tarikatın hususiyetinden kaynaklanmaktadır. Nakşbendî Tarikatı, irşad faaliyetinde halkın içine karışmayı ve insanlara hizmeti ön pla n da tutan bir anlayışa sahiptir.

 
Gümüşhânevî hazretleri, az yemek, az uyumak ve az konuşmak gibi prensipleri içeren z ühd ve takva dolu bir hayatı benimsemişti. Misafirsiz sofraya oturmazdı. Bütün nafile oruçları tutardı. Haftada iki defa müridleriyle topluca Hatme-i Hâce zikri icrâ ederdi. Salı geceleri zikirden sonra yetmiş bin kelime-i tevhid zikri yaptırmayı adet hal i ne getirmişti.

Yazlarını Beykoz’daki Yûşâ tepesinde çadır kurarak geçirirdi. Yine bir yaz günü Yûşâ tepesi’nde yakınlarıyla çadır kurmuş olan Ahmed Ziyâüddin Gümüşhânevî (k.s.), elinde eski bir kemanla geçmekte olan bir çalgıcıyı çağırdır. Adam, sizin hocanızla benim ne işim var, gidin işinize, siz keman çaldırıp para vermezsiniz, ben de sizin sözlerinize kulak asıp dediğinizi yapmam, derse de ısrar eder ve huzura getirirler. Gümüşhânevî hazretleri, çalğıcının kulağına gizlice bir şey söyler. Adam bu sö z ler özerine öyle bir cezbeye tutulup bağırır ki etratakiler şaşırıp kalırlar. Çalgıcı, tövbekâr olur. Ahmed Ziyâüddîn Gümüşhânevî hazretlerinin kendisinin kulağına neler söylediğini merak edip soranlara uzun süre bir şey söylemez nihayet bir gün:

-"Ben gen çliğimde bir Bektâşî şeyhine intisap etmiştim, kendisi ehl-i sünnet ve’l-cemaatten idi. Vefat edeceği zaman “seni büyüklerden birine emanet ettim, sakın reddedip perişan olma, âhir ömründe iyi bir insan olursun inşaallah” demişti. Gümüşhaneli Efendimiz de bana “şeyhin seni bana emanet etmişti” demesi ile kendime sahip olamadım, bağırdım ve ellerine kapandım” demiştir.

Nakşbendiyye ve Hâlidiyye usulü gereği halvete çok önem verir, Zilhicce ve Recep aylarında senede iki defa halvete girerdi. Müridlerinden girmek isteyenlere de bu aylarda halvet yaptırırdı.

Yatarken ayak uzatarak uyumayı edebe aykırı saydığı için hiç bir zaman ayak uzatarak uyumamıştır. Bir defasında, hasta yatağında baygın bir şekilde dört büklüm yatan Gümüşhânevî (k.s.)’nin tedavisi için gelen doktor tarafından, ayakları uzatıldığında, kulaklarının ucuna kadar utancından kıpkırmızı kesilmiş, gözlerini hafifçe açarak, “bir de beni Rabbım’ın huzurunda ayak uzatma suçu ile başbaşa bırakmayın” diyerek ayaklarının toplanmasını istemiştir.

Bayram ve kandil g ecelerini, müridleriyle birlikte sabahlara kadar zikir, fikir, tekbir, tehlil ve tahmidle geçiren Gümüşhânevî (k.s.) ömrünün son on sekiz yılını bayram günleri hariç oruçlu geçirmiştir.

A.Ziyaüddin, Sultan Abdulmecid, Abdulaziz ve 2.Abdulhamid devirlerinde yaşamış her üç padişahtan büyük alaka görmüş. Gümüşhânevî hazretleri 7 Zilka de 1311/13 Mayıs 1893 senesinde sabahleyin saat on sularında ansızın gözünü açıp "Hepsini isterim Ya Kibriyâ’!" diyerek dâr-ı bekâya irtihal eylemiştir. Kabri, Süleymaniye Camii avlusunda Kanûnî Sultan Süleyman Türbesi’nin kıble tarafındadır. Yanlarındaki kabirde zevceleri Havva Seher Hanım yatmaktadır.

Ahmed Ziyâüddin Gümüşhânevî hazretlerinin Süleymaniye Camii Şerifi avlusunda, Kanûnî Sultan Süleyman Türbesi’nin, kıble duvarına bitişik, demir parmaklıklarla çevrili makberinin, mezar taşı kitabesi aynen şöyledir:

"Nazar kıl çeşm-i ibretle, makâm-ı ilticâdır bu!
Erenler dergâhı, bâb-ı füyûzât-ı Hüdâ’dır bu!
Ziyâüddîn-i Ahmed, mevlidi anın Gümüşhâne,
Şehir-i şark-u garbın, mürşid-i râh-ı Hudâdır bu!..
Muhakkak ehl-i Hakk ölmez, ebed haydır bil ey zâir!
#9;Saray-ı kalbini pâk eyle, bâb-ı evliyâdır bu!
Şu’a-ı dürr-i vahdet, menba’-ı ilm-i ledünnîdir.
Mükemmel vâris-i şer’-ı Mahmmed Mustafâ’dır bu.
Hilâfet müddetinden, "İrcii" vaktine dek Hakk’a,
Tarîk-i Hâlidî’yi neşr eden, Hakk-reh-nümâdır bu.
Cilâ-yı ruhdur zikri, mürîdana gıdâdır bu!"

Sene 1311, 7 Zilka’de (13 Mayıs 1893, Pazartesi saat: 10.00)

Ahned Ziyaüddin Gümüşhanevi (k.s) Hz ömürleri boyunca Akaid, Fıkıh, Tefsir, Tasavvuf ve dada çok hadis alanlarında atmışı aşkın eser vermiştir.


Arkadaşına Gönder
[1]
 
Üyelik
Kullanıcı : 
Şifre : 
Güvenlik : 974493             
Güvenlik : 
Hatırla :   

  
 
Kayan Yazı
Sitemize köşe yazarları bolumu ekledık bu bolumde kendıne guvenen dostalrımızada yer vereceğız bilgi ve şartlar için yönetimden bilgi aliniz

www.salyazi.com artık sizlerin hizmetinizde sitemize destek olunuz.
Sitemize elinizde bulunan Beldemiz ile ilgili resimler ve envarterlerı ulaştırabaılırsınız

Sayın Salyazılılar Sitemizde KAN BANKASI bolumu açıldı lutfen bilgileriniz eksıksız ve tam gırın belkı bir gun bizde ıhtıyaç duyarız(ALLAH inşallah kımseye ıhtıyac duyurmasın)

 
Köşe Yazıları

Mehmet TALÜ

ramazan ayi eglence degildir

ŞÖHÜP DOĞAN

Yârdim gönüllüleri arasındakı hemşerimiz

Yazmak istersen buyur


 
Çocuklar İçin

 
Yerel reklam
omer

Adres:
Tel:


MENZİL İNŞAAT
MENZİL İNŞAAT SİZLER İÇİN YAPIYORUZ HAYALLERİNİZİ İNŞAA EDİYORUZ
Adres: KAĞİTHANE
Tel: 532 281 60 66


MENZİL PETROL
WeB: www.menzilpetrol.com Email: menzilpetrol@menzilpetrol.com
Adres: Battal gazi mah.Bosna bulvarı no:126 Sultanbeylı / İST
Tel: 0216 592 66 27-0216 592 66 83-0216 592 66 84-Fax: 0216 592 66 28


 
Salyazi Reklam

Sizi de Dünya
Aleme Reklam Edelim
 
İstatistikler
 
Takvim
« Oca Şubat
Pz Sl Çs Cm Ct Pa
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Tarihte 18 Şubat günü 0 olay var, Detaylar..
 
Destekleyenler
www.kurtun.co ( 1646 )
www.gumusfm.c ( 1797 )
Kabaktepe Köy ( 1767 )
Koca Yokuş Kö ( 1550 )
Kurtun ilçesi ( 1845 )
POSUS M ( 1976 )
SalyaziFM ( 1835 )
salyaziliali ( 1814 )
Kurtunun sesi ( 1698 )
afyon/ekinhis ( 1469 )
harmancik köy ( 1557 )
oylumdere/Dan ( 1403 )
G.hane haber ( 1809 )
salyazi derne ( 1629 )
salyazibeldes ( 1578 )
Site Ekle
Kodu Al
Tüm Siteler
 
"Bu site Salyazı Beldesıne Adanmıştır Sitemiz herhangi bir kurum ve kuruluşa bağlı degil ve tamamen kişisel bir web sitesidir"
Site Kurucusu ŞÖHÖP DOĞAN Tasarim Destek Öz Kurtunlu Mesut ŞEN Site Sponsorumuz ..::Menzil Petrol::.. Eyüp / Zekai DOĞAN

salyazı © 2002 Aspsitem Sohop Doğan
Bu sayfa: 0,53 saniyede yorumlandı.
   
hermes messenger handbags, cheap celine bags, replica designer bags, canada goose outlet, canada goose outlet toronto factory www.eranimation.com Canada Goose MEN VEST cheap louis vuitton Moncler Pas Cher rolex Hot Canada Goose moncler soldes homme hermes women bag replica celine outlet prada bags online canada goose jacket outlet celine outlet canada goose kensington parka prada handbags cheap hermes bag kelly trong>Canada Goose Jackets