-
 Ana sayfan Yap 
 Favorilerine Ekle 
 E-Posta 
 Tavsiye Et 
 İletişim 
Bugün : 18 Şubat 2020       


ANA SAYFA

RADYO

RESİMLER

Z.DEFTER

FORUM

SANAL MEZAR

KAN BANKASI

VİDEO

YARİŞMA
Forumdaki Son cevaplar : İnternet Exporer tarayıcınızın başlangıç..(sohop) Resûlullah Çanakkalede..(sohop) Namaz..(sohop) Tarihçe..(sohop) Allah’a yönelmek..(sohop) MUHAMMEDİN DÜĞÜNÜ VAR CENNETTE..(yusufdogan) Son Bir Türk Kahvesi..(alimutlu) Salyazınin tarihçesi..(sohop) Ağlık Köyü..(sohop) Torul..(sohop)
Sanal mezarlik

 
Ziyareci Defteri
-----------------------------
eraybilgin61

Nazım Tunç'a Allah'tan Rahmet,Geri kalanlara ise Baş sağlığı ve sabırlar diliyorum...
----------------------------
eraybilgin61

SALYAZILI BU KADAR KİŞİ VARKEN HATTA 40 YAŞ VE ÜZERİ PC KULLANANLARI BİLİYORUM.BU SİTEYİ DAHA AKTİF
----------------------------
eraybilgin61

İhsan Meral ve İsmail Merale Allah'tan Rahmet,Ailesine başsağlığı dileklerimle...
----------------------------
alidogan

MERHUM ZEYCAN DOĞAN'A ALLAH C.C 'DAN RAHMET ,YAKINLARINA SABR-I CEMİL NİYAZ EDİYORUM.ALL
----------------------------
alidogan

RAHMETLİ MELEK DOĞAN'A  ALLAH C.C RAHMET EYLESİN.YAKINLARINA SABR-I CEMİL NİYAZ EYLESİN.
----------------------------
fatihyavuz

S.A Değerli dostlar sonunda beldemizde kapandı emeği geçen herkese teşekkürlerimizi bir borç biliyor
----------------------------
sohop

Beldemiz Ahalisinden Vefat eden Tüm Merhum ve Merhumelere Allahtan Rahmet Yakınlarına Sabırlar Diler
----------------------------
sohop

Merhum kardeşim halil'in vefatını duyduğum zaman siteden duyuramadım buradan herkes ten özür dil
----------------------------
alidogan

Merhum Halil Koçak kardeşimize Allah c.c dan rahmet diler,yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ederim.
----------------------------
sohop

Merhaba mehmetTunç Erol Tunç sevdiğim bir kardeşimizdi kendisine ALLAH tan rahmetler diliyorum v
----------------------------
:: Mesaj Oku :: :: Sende Yaz ::
 
Menü
 
Salyazi_Reklam

Sizi de Dünya Aleme
Reklam Edelim
 
Resimlerden
Galeriden seçmeler..
Resim Gönder

Image00001
 
Kur'anda ara
Diyanet Meali
Elmalili Y. M.
Yasar Nuri M.


 
İlimiz

TRAFİK KODU :29 TELEFON KODU :456 NÜFUSU :169.375 YÜZÖLÇÜMÜ :6.575 km2

İLÇELERİ :Kelkit, Köse, Kürtün, Şiran,Torul


A- TARİHÇESİ :

Gümüşhanenin ilk sakinleri M.Ö. 2-3 bin yıllarında Asyadan gelen Oğuz kabileleridir. Hititler, Asuriler, sonra Hun ve Peçenekler bölgeyi ele geçirdiler. Ondan sonra Persler, Perslerden sonra Makedonya Kralı İskender ele geçirdi. İskenderin ölümünden sonra Pers asıllı Ermeniler Yunanca konuşan Pontus krallığı arasında el değiştirdi. Pontus krallığından sonra Roma imparatorluğu Romadan sonra Bizans imparatorluğunun eline geçti. 1055de Selçuklu komutanlarından Tuğrul bey, Gümüşhaneyi fethetti. Tekrar Bizanslıların eline geçen bölge, 1514de Osmanlı devletinin hakimiyeti altına girdi. Gümüşhanenin tarihi hakkında kesin bir bilgi mevcut değildir. Ancak bölgedeki kalelerin M.Ö yapıldığı bilinmektedir. M.Ö 1200 yıllarında Hitit İmparatorluğunun yıkılmasından sonra Van Bölgesinde kurulan Urartu Krallığı bir süre sonra sınırlarını Gümüşhane yakınlarına kadar genişletmiştir. Bu bölgeler daha sonra İran İmparatorluğunun hakimiyetine girmiştir. M.Ö 331 de Gümüşhane dolayları Makedonyalıların idaresine girmiştir. Bizans hakimiyeti sırasında Bayburt Kalesi ve Keçi Kaleyi tamir etmişlerdir.
1467 de Akkoyunluların idaresine giren Gümüşhane 1473 de Otlukbeli zaferinden sonra Osmanlı İmparatorluğuna dahil olmuştur. Birara tekrar Akkoyunluların eline geçen Gümüşhane, 1514 de Yavuz Sultan Selim tarafından kesin olarak ülkeye katılmıştır.
Osmanlıların ilk devirlerinde Erzurum Eyaletine bağlı iken sonradan Trabzon a bağlanan Gümüşhane sancağı 1925 yılında vilayet olmuştur.

B- COĞRAFİ DURUMU
Doğu Karadeniz bölgesinde bir ilimiz. Bir bölümü Doğu Anadoluda yer alır. Kelkit çayı, Harşit suyu başlıca akarsuları olup, Gümüşhanede göller yoktur. Bazı yüksek dağların yerinde buzul göller vardır. Balıklı göl, Aygır gölü, Yıldız gölü, Soğanlı dağlarında Şark gölü, Çakır gölü, Zigana dağlarından çıkar. Gümüşhane, kara ikliminin etkisinin altında olup, bitki örtüsü bozkır ve ormanlardır. Adını seneler evvel ilin çevresinde Osmanlılar tarafından işletilen Gümüş madenlerinden alan Gümüşhane, Karadeniz Bölgesinin Doğu Karadeniz kesiminde kurulan bir ilimizdir. Gümüşhane nin denizden yüksekliği 1020 metredir.
Gümüşhane ilinin (5) ilçe, (2) Bucak, (330) köy olmak üzere toplam (337) yerleşim birimi, il ve ilçeler dahilinde (9) adet Belediye bulunmaktadır. İl birinci derecede kalkınmakta öncelikli yöreler kapsamında bulunmakta olup, il nüfusu (26010) dur.
İlimiz engebeli bir arazide kurulmuştur. Toprakları iki ayrı yönde Kelkit ve Harşit çayları ile sulanır. Bitki örtüsü ise; genellikle çam ormanları ve fundalıklarla kaplıdır. İlimiz Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu arasında bir iklim geçidi teşkil etmekte olup, yazları kurak, kışları ve bahar ayları ise yağışlı geçmektedir.


Gümüşhane Karadeniz Bölgesinin Doğu Karadeniz Bölümü sınırları içerisinde yer almaktadır. Toplam alanı 6575 km2 olan ilin denizden yüksekliği 1400 m.dir. Gümüşhane ilinin doğusunda Bayburt, batısında Giresun, kuzeyinde Trabzon, güneyinde Erzincan illeri bulunmaktadır. İlde merkez ilçeden başka Kürtün, Torul, Şiran, Kelkit, Köse ilçeleri mevcut olu; toplam 321 adet köy yerleşimi vardır.


Coğrafi Yapı (Dağlar, Nehirler, Ovalar, Platolar, Göller):
Karadeniz Bölgesinin doğuya açılan kapısı konumundaki Gümüşhane 380 45 -420 12 doğu boylamları ile 390 45-400 50 kuzey enlemleri arasında olan il, kuzeyden Zigana Dağları, güneyden Çimen dağları ve batıdan Giresun dağları ile çevrilidir.
İlin akarsu şebekesini; Kelkit Çayı ve Harşit Çayı ile bunların yan kolları oluşturur.
Oldukça engebeli olan il arazisi içerisinde ovaların payı %11 dir. İlde iki önemli ova yer almaktadır. Bunlar; Kelkit ve Şiran ovalarıdır. Her iki ovanın yüzölçümlerinin toplamı 536 km2 olup, ilin toplam yüzölçümü içerisinde kayda değer bir yer tutmaktadır.
Platolar, yaylalar il genelinde oldukça önemli yer tutarlar.(%29.4) Genel arazi yapısı içerisinde plato-yaylaların daha düzlük bir yapıda olmaları ve yaz aylarında serin olması, otlakların mevcudiyeti gibi sebeplerden dolayı yaylalar mayıs ayının ortasından Ekim ayının ortalarına kadar yoğun olarak kullanılan mekanlardır. 321 adet köy yerleşiminin olduğu Gümüşhane sınırları içerisinde 283 adet yayla bulunmaktadır. Başka bir deyişle hemen hemen bütün köy yerleşimlerinin yaylası mevcuttur.


İklim:
İl her yönüyle olduğu gibi iklim özellikleri bakımından da Doğu Anadolu ile doğu Karadeniz bölümü arasında bir geçiş teşkil etmektedir. İl genelinde hem karasal hem de Karadeniz ikliminin genel özellikleri görülmesine rağmen birbirine yakın kesimlerde bile iklimde büyük farklılaşmalara rastlanır. Genel olarak
Gümüşhanede iklim yazları kurak, kış ve bahar ayları ise yağışlı geçen bir karaktere sahiptir.
Kent-Köy nüfusu (Kadın-Erkek nüfusu, Toplam Nüfus):
İlin toplam nüfusu 157.797 olup bu nüfusun 93.125 kişisi köylerde 64.672 kişisi kentlerde ikamet etmektedir.
İş Dünyası(İlin Ekonomik kaynakları, İldeki geçim kaynakları):
İlde tarım, hayvancılık, meyvecilik halkın geçim kaynağıdır. Ağır sanayinin olmadığı ilde küçük ve orta dereceli sanayi tesisleri vardır.
İl genelinde mevcut sanayi tesisleri:


TESİSİN ADI ŞİRKET MERKEZİ HUKUKİ STATÜ FAALİYET KONUSU İSTİHDAM


Güdesan A.Ş. Gümüşhane Kamu Un Ve Kepek 32

Barit Maden İstanbul Özel Kurşun-Çinko İstihracı 61

Gümüşsu Gıda Gümüşhane Kamu Kuşburnu-Çay-Marmelat 50

Fırat Ahşap Mobilya Ankara Özel Mobilya İmalatı 20

Gümüşhane Çimento Gümüşhane Özel Çimento İmali 45

Kelkit Kibrit Fabrikası İstanbul Kamu Kibrit İmali 107

Küssan Gümüşhane Kamu Silah İmalatı 9

Şiran Süt Gümüşhane Kamu Süt Mamulleri İmalatı 14


ULAŞIM:
Trabzon Limanını İrana bağlayan yol üzerinde bulunan ilimizin karayolundan başka ulaşımı mevcut değildir. İle en yakın hava yolu Trabzon 100 kmdir.
Yine en yakın deniz yolu olan Trabzon limanı 100 km mesafededir. Gümüşhane ilinin komşu illere karayolu uzaklığı ise şöyledir.


Gümüşhane-Trabzon
100 km

Gümüşhane-Bayburt
78 km

Gümüşhane-Erzincan
148 km

Gümüşhane-Giresun
160 km

Gümüşhane-Erzurum
210 km


EĞİTİM:

İlimiz okur-yazarlık oranı ve öğrenim düzeyi yüksek olan iller arasında ilk sıralarda yer almaktadır. İlde lise ve meslek lisesi okullarının hemen hemen tamamı mevcut olup 243 ilköğretim okulu vardır. Karadeniz Teknik üniversitesine bağlı bir meslek Yüksek Okulu, Bir Jeoloji mühendisliği ve birde inşaat mühendisliği fakülteleri eğitim ve öğretimine devam etmektedir.

TURİZM TÜRLERİ:
DOĞAL GÜZELLİKLER:

Örümcek Ormanları:
Kürtün ilçemiz sınırları içerisinde olan orman Avrupanın en büyük köknarlarını barındırmaktadır.(61.5m.)


Tomara şelalesi:
Şiran ilçemiz Seydibaba köyündedir. Şelalenin suları tepe yamacından kayaların arasından yere dikey olarak akmaktadır. Suyun çıkış yeri ile dere yatağına ulaştığı zemin arasında yaklaşık 10-15 m yükseklik farkı vardır.


Akkale doğa harikası:
Merkez Musalla köyü sınırları içerisindedir, İlçe merkezine uzaklığı 40 km.dir.
Göller:
Gümüşhane ilinde irili ufaklı bir çok buzul göl bulunmaktadır. Balaban dağları üzerinde Balıklı göl, aygır ve yıldız gölleri Ziyana dağları üzerinde ise Çakır Göl bulunmaktadır.

KÜLTÜR TURİZMİ:

ANTİK KENTLER:
Santa Harabeleri:
Yağmurdere bucağı sınırları içerisinde olup, merkeze uzaklığı 90 km.dir. Santa yerleşiminin 17. Yüzyılda rum çeteleri tarafından kurulduğu sanılmaktadır. Antik kent 9 mahalle ve 300 ü aşkın haneden oluşmaktadır.

Salyazı Köyü kalıntıları:
Köse ilçemiz sınırları içerisinde olan yerleşim bölgesinde Roma dönemine ait sütun ve seramik kalıntıları bulunmaktadır.
Satala Şehri:
Kelkit ilçemiz sadak köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Hitit, asur, Makedonya, Roma, Bizans dönemlerinin merkezi konumundaydı.

Eski Gümüşhane:
Bu günkü yerleşimin 4 km kuzey doğusunda kalan yerleşim ismini gümüş madenlerinden almaktadır. 1553 yılında kanuni Sultan Süleyman İran seferi sırasında konakladığı bu bölgede gümüş ocaklarını gördüğünde bir cami ve elli ev inşasını emredip, Gümüşhane ismini vermiştir. Bölgede çıkan altın ve gümüş madenlerinden dolayı da şehre kendi adına sikke basma yetkisi vermiştir.


İNANÇ TURİZMİ
Olucak (İmera) Manastırı:
Merkez ilçeye bağlı İmera Köyündedir. Merkeze 40 km. uzaklıkta olan manastır ve çevresi arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir.

Çağırgan Baba türbesi:
Merkeze 20 km uzaklıkta Tekke köyündedir. Temmuz- 1582 tarihinde 3. Muratın gördüğü bir rüya üzerine yapıldığı bilinmektedir.

Pir Ahmet Türbesi:
Gümüşhane-Erzurum yolu üzerinde merkeze 10 km mesafede bulunan Pir Ahmet köyündedir. Karaman oğlu Pir Ahmede aittir. Kanuni Sultan Süleyman zamanında (1520-1566) yapılmıştır.

Gelin Ebe Türbesi:
Şiran İlçemize bağlı Seydibaba köyünde yer alan türbe 1227-1812 yıllarında imar edildiği bilinmektedir.
Firdevs Hanım Türbesi:
Şiran ilçesi Çilhoroz Dağı üzerindedir. 964/1556 -1557 tarihinde yapılmıştır. Türbe Kesme taştan sekizgen plan üzerine inşa edilmiştir.

İpek Yolu:
Karadeniz Bölgesinin doğuya açılan kapısı konumundaki Gümüşhane ili aynı zamanda Trabzon-Tahran yolu üzerindeki konumundan dolayı tarih boyunca önemini korumuştur. Tarihi ipek yolu üzerindeki ilde konumundan dolayı bir çok kale, han, hamam ve kervansaray mevcuttur.

KIŞ TURİZMİ
İlde kış turizmi olanakları çok fazladır. Bu sebeple Zigana ve Erikbeli yaylaları turizm merkezi ilan edilmiştir.

Zigana Turizm Merkezi:

Tarihi ipek yolunun bir kolu olan Trabzon-Tahran transit yolunun 2023 metrede geçit veren Zigana dağı boyun noktasındadır. İl merkezine uzaklığı 40 km.dir.
Turizm merkezi; dağcılığa, kampçılığa, izciliğe, çim kayağına, kar kayağına son derece elverişlidir.

Erikbeli Turizm Merkezi:

Kürtün ilçemiz Armutlu köyü sınırları içerisindedir. Kürtün ilçesine uzaklığı 20 km.dir. Deniz seviyesinden yüksekliği 1800 m. Olan turizm merkezi dağcılık, izcilik, çim kayağı, kar kayağı sporlarına elverişlidir.

EKO TURİZM
YAYLA TURİZMİ

Gümüşhane yayla turizmi yönünden Türkiyenin en zengin ilidir. İl genelinde toplam 283 adet yayla mevcuttur. Bu yaylalarımızın 11 inde mahalli ve bölgesel şenlikler düzenlenmektedir. Ziyana ve Erikbeli yaylaları Turizm merkezi ilan edilmiştir.


İlimizde yapılan yayla şenlikleri:

ŞENLİK ADI
Yeri
KUTLAMA TARİHİ

Kadırga Yaylası Şenlikleri
Kürtün İlçesi
Temmuz ayının 3. Haftası Cuma günü

Kazıkbeli Yayla şenlikleri
Kürtün
Haziran, Temmuz, Ağustos aylarının Cuma günleri

Güvendi Yayla şenlikleri
Kürtün
Haziran, Temmuz, Ağustos aylarının Cuma günleri

Alacapazar yayla şenlikleri
Kürtün
Haziran, Temmuz, Ağustos aylarının Cuma günleri

Zigana Yayla şenlikleri
Torul İlçesi
Ağustos Ayının 3. Haftası Pazar günü

Kuşburnu Şenlikleri
Gümüşhane
Ağustos 22-23

Ayazma Şenlikleri
Torul İlçesi
20 Mayıs 1 gün

Çamlıköy Yayla şenlikleri
Merkez
Ağustos ayının 1. Haftası 1 gün

Dörtkonak Yayla şenlikleri
Merkez
Temmuz ayının 2. Haftası 1 gün

Köse Yayla şenlikleri
Köse ilçesi
Temmuz ayının 3. Haftası 1 gün

Yeşilbük Yayla şenlikleri
Yeşilbük
Ağustos ayının 1. Haftası 1 gün


Botanik ( Bitki İnceleme) Turizmi
Gümüşhane ili nemli ve ılık Doğu Karadeniz ve hem de yüksek ve kurak, Doğu Anadolu iklim kuşağında bulunduğundan farklı bitki topluluklarının gelişmesine ortam hazırlamıştır. Merkez ilçede Harşit Vadisinin yamaçlarında zengin bitki toplulukları bulunmaktadır. Vadide her mevsim değişik renk gösterilerini sunun bitkiler yamaç ve sırtlarda sayısız siluetler çizerler. Derin vadi ve dik yamaçlar arasında oluşan küçük mikro klimalarda kızılağaç, ıhlamur, kestane ve meşe türleri karışımından ayrılarak saf topluluklar meydana getirirler.

Harşit Havzasında birçok bitki türleri yaygın olarak bulunmaktadır. En belirgin türleri orman gülü, çalı çiçeği, defne, şimşir ve böğürtlendir.
MAĞARA TURİZMİ
Gümüşhane ili mağara varlığı açısından oldukça zengindir. İlin jeolojik yapısından dolayı çok sayıda irili ufaklı mağara vardır. Yapılan araştırmalara göre il genelinde tespit edilen mağaralar şunlardır ; Karaca Mağarası, Akçakale Mağarası, Arılı Mağarası, Kartarkaya Mağarası, K.Ardıçlı Mağarası, Ardıçlı Mağarası, Ambela Mağarası, Taşbaşı Mağarası, Yayılım Mağarası, Geremezini Mağarası, Cingara Mağarası, Karşı Mağarası, Kabanbaşı Mağarası, Arsa Mağarası, Köprübaşı Mağarası, Altıntaş Mağarası, Üstüaçık Mağara, Üçbacalı Mağarası, Buz Mağarası, İnönü Mağarası, Namatlar Mağarası, Körüğlu Mağarası. Bu mağaralardan Karaca Mağarası kısmen turizme açılmış Akçakale Mağarasının turizme açılması için çalışmalar devam etmektedir.


TURİZM AMAÇLI SPORTİF FAALİYETLER.

Av Turizmi
Gümüşhane ilinin orman örtüsü bakımından zenginliği ve yöre arazisinin çalı örtüsüyle kaplı oluşu birçok yabanı hayvan neslinin korunmasına ve popülasyonlarının artmasına olumlu etkileri olmuştur. Orman ve yayla şeridinde yabani hayvanlardan; ayı, yaban domuzu, kurt, tilki, başak, sansar, su samuru ve dağ keçileri bulunmaktadır. Kuşlardan ise kartal, akbaba, şahin, atmaca, ispinoz, arı, çoban aldatan ve tarla kekliğine sık rastlanır. Yaylalarda çok görülen dağ keçilerinin avlanma potansiyeli yüksek buna karşı geyiğin ise düşüktür. Kuşlardan bıldırcın, çulluk, ördek ve karatavuğun avlanma oranları oldukça yüksektir.


Av Hayatı

Dağ, Doğa Yürüyüşü

Gümüşhane ilinin denizden yüksekliği 1100 m.dir. Yöremizde 3082 ve 3321 metreye kadar yükselen, bol oksijenli dağlarımız vardır. Dağların dorukları temiz hava için oldukça müsaittir.
İlçe merkezinde tırmanma yapılabilecek dağ ve doruklar şunlardır: Kuşakkaya Tepesi, Şahin Kayası ve Aygır Gölüdür.
Diğer önemli doruklar ise ; Kostandağı Geçidi, Zigana Dağı Geçidi, Deveboynu Tepesi, Karadağ ve Abdal Musa tepesidir.

YEMEK KÜLTÜRÜ
İlin yemek kültürü çok geniş ve değişiktir.
Lemis

Çorbalar:
Mantı Çorbası, Tatlı Çorbası, Un herlesi çorbası, Gavut çorbası, Yavan Çorbası, Doduk Çorbası, Fırfır Çorbası, Dırma çorbası, Gendime Çorbası, Erişte Çorbası, Arpa yarması çorbası, Zuluflu Çorbası
Sebze et ve diğer yemekler:
Pağla denlisi, Borani, Lemis, Fıtfıt haşılı, Patates Kavurması, Muhla, Yergök dolması, Eşkili dolma, Sütlü Haşıl, Evelik Dolması, Kalem Dolması, Lor dolması, Kaygana, Kete, Pişi, Tuva Lemisi, Paparna, Toğala Kuymağı, Hıngel, Galiya, Kanın Kuymağı
Tatlılar:
Erişte tatlısı, Hasude Kuymağı, Kara helva, Burma(sini), Tel helvası, Lalanga, Aşure, Cevizli börek, Musta tatlısı, Fışkıl tatlısı, Sütlaç, Köme, Guysefe, Tel kadayıf


Arkadaşına Gönder
[1]
 
Üyelik
Kullanıcı : 
Şifre : 
Güvenlik : 322148             
Güvenlik : 
Hatırla :   

  
 
Kayan Yazı
Sitemize köşe yazarları bolumu ekledık bu bolumde kendıne guvenen dostalrımızada yer vereceğız bilgi ve şartlar için yönetimden bilgi aliniz

www.salyazi.com artık sizlerin hizmetinizde sitemize destek olunuz.
Sitemize elinizde bulunan Beldemiz ile ilgili resimler ve envarterlerı ulaştırabaılırsınız

Sayın Salyazılılar Sitemizde KAN BANKASI bolumu açıldı lutfen bilgileriniz eksıksız ve tam gırın belkı bir gun bizde ıhtıyaç duyarız(ALLAH inşallah kımseye ıhtıyac duyurmasın)

 
Köşe Yazıları

Mehmet TALÜ

ramazan ayi eglence degildir

ŞÖHÜP DOĞAN

Yârdim gönüllüleri arasındakı hemşerimiz

Yazmak istersen buyur


 
Çocuklar İçin

 
Yerel reklam
omer

Adres:
Tel:


MENZİL İNŞAAT
MENZİL İNŞAAT SİZLER İÇİN YAPIYORUZ HAYALLERİNİZİ İNŞAA EDİYORUZ
Adres: KAĞİTHANE
Tel: 532 281 60 66


MENZİL PETROL
WeB: www.menzilpetrol.com Email: menzilpetrol@menzilpetrol.com
Adres: Battal gazi mah.Bosna bulvarı no:126 Sultanbeylı / İST
Tel: 0216 592 66 27-0216 592 66 83-0216 592 66 84-Fax: 0216 592 66 28


 
Salyazi Reklam

Sizi de Dünya
Aleme Reklam Edelim
 
İstatistikler
 
Takvim
« Oca Şubat
Pz Sl Çs Cm Ct Pa
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Tarihte 18 Şubat günü 0 olay var, Detaylar..
 
Destekleyenler
www.kurtun.co ( 1646 )
www.gumusfm.c ( 1797 )
Kabaktepe Köy ( 1767 )
Koca Yokuş Kö ( 1550 )
Kurtun ilçesi ( 1845 )
POSUS M ( 1976 )
SalyaziFM ( 1835 )
salyaziliali ( 1814 )
Kurtunun sesi ( 1698 )
afyon/ekinhis ( 1469 )
harmancik köy ( 1557 )
oylumdere/Dan ( 1403 )
G.hane haber ( 1809 )
salyazi derne ( 1629 )
salyazibeldes ( 1578 )
Site Ekle
Kodu Al
Tüm Siteler
 
"Bu site Salyazı Beldesıne Adanmıştır Sitemiz herhangi bir kurum ve kuruluşa bağlı degil ve tamamen kişisel bir web sitesidir"
Site Kurucusu ŞÖHÖP DOĞAN Tasarim Destek Öz Kurtunlu Mesut ŞEN Site Sponsorumuz ..::Menzil Petrol::.. Eyüp / Zekai DOĞAN

salyazı © 2002 Aspsitem Sohop Doğan
Bu sayfa: 1,39 saniyede yorumlandı.
   
hermes messenger handbags, cheap celine bags, replica designer bags, canada goose outlet, canada goose outlet toronto factory www.eranimation.com Canada Goose MEN VEST cheap louis vuitton Moncler Pas Cher rolex Hot Canada Goose moncler soldes homme hermes women bag replica celine outlet prada bags online canada goose jacket outlet celine outlet canada goose kensington parka prada handbags cheap hermes bag kelly trong>Canada Goose Jackets