-
 Ana sayfan Yap 
 Favorilerine Ekle 
 E-Posta 
 Tavsiye Et 
 İletişim 
Bugün : 9 Ağustos 2020       


ANA SAYFA

RADYO

RESİMLER

Z.DEFTER

FORUM

SANAL MEZAR

KAN BANKASI

VİDEO

YARİŞMA
Forumdaki Son cevaplar : İnternet Exporer tarayıcınızın başlangıç..(sohop) Resûlullah Çanakkalede..(sohop) Namaz..(sohop) Tarihçe..(sohop) Allah’a yönelmek..(sohop) MUHAMMEDİN DÜĞÜNÜ VAR CENNETTE..(yusufdogan) Son Bir Türk Kahvesi..(alimutlu) Salyazınin tarihçesi..(sohop) Ağlık Köyü..(sohop) Torul..(sohop)
Sanal mezarlik

 
Ziyareci Defteri
-----------------------------
eraybilgin61

Nazım Tunç'a Allah'tan Rahmet,Geri kalanlara ise Baş sağlığı ve sabırlar diliyorum...
----------------------------
eraybilgin61

SALYAZILI BU KADAR KİŞİ VARKEN HATTA 40 YAŞ VE ÜZERİ PC KULLANANLARI BİLİYORUM.BU SİTEYİ DAHA AKTİF
----------------------------
eraybilgin61

İhsan Meral ve İsmail Merale Allah'tan Rahmet,Ailesine başsağlığı dileklerimle...
----------------------------
alidogan

MERHUM ZEYCAN DOĞAN'A ALLAH C.C 'DAN RAHMET ,YAKINLARINA SABR-I CEMİL NİYAZ EDİYORUM.ALL
----------------------------
alidogan

RAHMETLİ MELEK DOĞAN'A  ALLAH C.C RAHMET EYLESİN.YAKINLARINA SABR-I CEMİL NİYAZ EYLESİN.
----------------------------
fatihyavuz

S.A Değerli dostlar sonunda beldemizde kapandı emeği geçen herkese teşekkürlerimizi bir borç biliyor
----------------------------
sohop

Beldemiz Ahalisinden Vefat eden Tüm Merhum ve Merhumelere Allahtan Rahmet Yakınlarına Sabırlar Diler
----------------------------
sohop

Merhum kardeşim halil'in vefatını duyduğum zaman siteden duyuramadım buradan herkes ten özür dil
----------------------------
alidogan

Merhum Halil Koçak kardeşimize Allah c.c dan rahmet diler,yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ederim.
----------------------------
sohop

Merhaba mehmetTunç Erol Tunç sevdiğim bir kardeşimizdi kendisine ALLAH tan rahmetler diliyorum v
----------------------------
:: Mesaj Oku :: :: Sende Yaz ::
 
Menü
 
Salyazi_Reklam

Sizi de Dünya Aleme
Reklam Edelim
 
Resimlerden
Galeriden seçmeler..
Resim Gönder

inci
 
Kur'anda ara
Diyanet Meali
Elmalili Y. M.
Yasar Nuri M.


 
Beldemiz Hakkında

Salyazı Kasabası Köse Bayburt karayolunun geçtiği Mormuç ovasının kuzeyinde kurulmuş şirin bir beldemizdir . 100. Yıl göleti beldenin güneyindedir .Asil adı POTOS, daha sonra Posus, nihayet Cumhuriyet döneminde Mormuç ovasının Sal şeklinde uzanmasından dolayı adını alarak Salyazı olmuştur.

                Salyazı Kasabası, Doğu Karadeniz Bölgesinin iç kısımlarında yer alan bir yerleşim merkezidir .İdari olarak Gümüşhane ilinin Köse ilçesine bağlı olan, Salyazı Kasabası, Kuzeyde Gümüşhane, Doğu ve Güneydoğusunda Bayburt ili ile kuzeyinde Altıntaş Köyü,batısında Oylumdere Köyü, güney batısında Örenşar köyleri ile sınırdır .

                Gümüşhane il merkezine 67 km. uzaklıkta olan Kasaba merkezi, Bayburt il merkezine 35 km., Erzincan il merkezine 119 km. ve Trabzon il merkezine 177 km. uzaklıktadır. Kasabaya ulaşım karayolunun dışında, 177 km. mesafedeki Trabzon Havalimanı ile de sağlanır . Belde ve yakınındaki köylerde Erzurum-Bayburt ve Azeri Lehçesine yakın bir dil konuşulur.
                   Salyazının kuruluşu Persler , Roma, Bizans, Selçuklular ve nihayet Osmanlıları kapsamaktadır. Osmanlı kayıtlarında 16. yy. da burada yaşayanların çoğunluğunu Hıristiyan halkın teşekkül ettirdiğini ve burada bir değirmen ile bir boya hanenin olduğunu anlamaktayız. Kasabanın batı kesiminde bulunan Kilise tepe ve güney . doğusunda ki yaz tepelerinde yapılan kazılarda, Roma dönemine ait sütun ve seramik kalıntılarına rastlanmıştır .Bu da Salyazının aslında daha önceki dönemlerde yerleşme yeri olduğunu göstermektedir .

                     Salyazı kasabasının tarihi durumu, daha önce bağlı bulunduğu Kelkit ilçesinin tarihi durumu ile aynıdır .Salyazı, sırası ile Hitit, Asur , Makedonya, Roma ve Bizans hakimiyetine girmiştir .
Selçuklular ile başlayan Türk hakimiyeti ise İlhanlılar , Akkoyunlu ve Osmanlı şeklinde devam etmiştir. Salyazı, 1473 Otlukbeli savaşı ile Osmanlıya geçmiş ise de daha sonra yörede Akkoyunlu ve Safevi devletleri hakimiyet kurmuş ve 1514 yılında Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı hakimiyeti kesinleşmiştir .1071 Malazgirt zaferinden sonra Mengücek Beyliği sınırlan içerisinde yer alan Salyazı, 1514 yılında Bayburt sancağının kurulmasıyla bu sancağa bağlı Kelkit kazasının bir köyü olmuştur .

Salyazı, daha sonra 1869 yılına kadara Erzurum Eyaleti, Erzincan Sancağına bağlı kalmış, 1869da yapılan bir idari düzenleme ile Şiran kazası ile birlikte Trabzon Vilayeti, Gümüşhane Sancağına bağlanarak yine Kelkit ilçesinin bir köyü olarak idari yapısını sürdürmüştür .

               22 Temmuz 1916 tarihinde Ruslar tarafından işgal edilen Salyazı, 17 Şubat 1918de bu işgalden kurtarılmıştır .1968 yılında belediye teşkilatına kavuşarak belde olmuştur.

                 2000 genel nüfus sayımına göre nüfusu 5054tür . Salyazı, gerek iklim gerekse bitki örtüsü bakımından Karadeniz iklime ve karasal iklim arasında bir geçiş gösterse de hakim iklim tipi karasal iklimdir. Yıllık ortalama sıcaklığı  7.5 °c, yıllık yağış miktarı ise 370 mm. dir . beldemizde rakım, ortalama yüksekliği 1700 m.dir .

                  Kasaba topraklan yaklaşık 80.5 hektarlık bir alana sahip Salyazının yeryüzü şekilleri dağ ve ovalık kesim olmak üzere iki bölüme ayrılır .Bunlar bağlı bulunduğu Köse ilçesinin kuzey kesimindeki dağlar ve bu dağların güneyindeki ovalık alanlardır .

             Gümüşhane dağları diye anılan sıradağlardan birisi ve aynı zamanda, Doğu Karadeniz havzası dağlarının en güneyinde yer alan Köse Dağı, güney doğusunda yer alan Salyazı Ovası yani Mormuç Ovasını doğu ve batıdan sınırlamaktadır .

                 Salyazı topraklarının büyük bir bölümü Mormuç Ovasında yer almaktadır .2000-2500 m. yükseklikteki Köse Dağı geçidi, Trabzon ve Gümüşhane illeri ile Erzincan ilini bir birine bağlayan, dolayısıyla Doğu Karadeniz ile Doğu Anadoluyu bir birine bağlayan önemli bir geçittir . 
 
  Salyazı kasabasında ovalık alan oldukça fazladır .Aynı zamanda Yeşilırmak havzasının yukarı kesimini de oluşturan Mormuç  Ovalarında, daha çok hububat ekimi yaygındır .

Salyazı genel yüzölçümünün  önemli bir bölümünü kaplayan  engebeli alanlar , daha çok kasabanın kuzeyinde yer almaktadır . Dağlık engebeli alanların dışında kalan sahalarda hakim bitki örtüsü steptir .
 
Salyazı kasabasının üzerine kurulu bulunduğu geniş ovalık alanda, sulama suyu kısıtlılığı nedeniyle daha çok kuru tarım yapılıyordu. Son yıllarda kasaba sınırlan içerisinde yapımı gerçekleştirilen 100.yıl sulama göledi ile kısmen sulu tarıma geçilmiştir .

                Salyazı Kasabasının ekonomisi genel olarak tarım ve hayvancılığa dayanır. Tarım ürünlerinde buğday, fasulye ve patates üretimi önemlidir .Hayvancılıkta ise daha çok büyük baş hayvancılık yapılır .Süt ve besi hayvancılığı yaygındır .İlçenin ticari hayatı, nakliyecilik, küçük çaplı çarşı esnafçılığı ve şehirler arası otobüs işletmeciliğinden ibarettir .

                     Sanayi tesisi olarak, mandıra işletmeciliği kayda değer yegane tesistir .
Salyazı kasabasında 1988 yılında yapımına başlanan stol tipi havaalanın alt yapı çalışmaları tamamlanmış ve tel örgü içerisine alınmıştır .

Yöreye sebze daha çok Çukurova bölgesinden gelmektedir.

Salyazı, göç veren önemli merkezlerden birisidir .Göçün nedenleri arasında başlıca uzun ve sert geçen kış ayları sayılsa da, asıl neden ilçede sanayi yatırımlarının olmayışıdır . Kasabadan göçen aile sayısı, halen oturan aile sayısının 5 katından daha fazladır .

Göçen ailelerin büyük bir çoğunluğu İstanbula yerleşmiş, ve burada dernekler kurarak sosyal faaliyetlerde bulunmaktadırlar . Yazları ise tatillerini geçirmek üzere geri dönen bu ailelerin bazıları kasaba merkezine yazlık ev yaptırmaktadırlar .

Kasabada okur yazarlık oranı oldukça yüksektir. Okulumuz yanı sıra Halk Eğitimi,Özel idare ve Tarım ilçe Müdürlükleri, çeşitli kurslar açarak halka hizmet vermektedir. Salyazı kasabasında, gezilip gürülecek veya mesire yapılacak yerler oldukça fazladır .

               Bir uçtan bir uca doğal güzelliklerle süslü olan kasabanın daha çok gezilip gürülecek ve aynı zamanda balık tutulacak en önemli yeri 100. Yıl Göletidir .

Kasabada gün batışı ve gün doğuşu da ayrıca izlenilmesi gereken ayrı bir güzelliktir . Kasabada mesire yeri olarak daha çok dağlık ve ovalık alan içerisine serpiştirilmiş pınar başlandır .Buz gibi kaynak suları bulunan bu alanlar daha çok yaz aylarında yeşilin her tonuyla bezelidir .

Çar ve çarşaflı kadınların, evlerde ayrı bir bölüm oluşturan tandırlarda kete, golot ve lavaş pişirmeleri, onlarca yöresel yemek çeşnisi ile günümüz modem mutfaklarına nispet yapar nitelikteki maharetleri görülmeye değer birer gelenektir .

 

 

1- KURULUŞUN GENEL TANIMI

 

Belediye, beldenin ve belde sakinlerim mahalli maliyette müşterek ve medeni ihtiyaçlarını tanzim ve tasfiye ile mükellef hükmi bir şahsiyettir. Belediyemiz 1968 yılında kurulmuştur.

 

a- Görevleri

 

Belediyelerin kanunlar ve nizamnamelerle muayyen hukuki, buna mukabil beldenin ve belde halkının sıhhat, selamet ve refahını temin, intizamım helalden vikaye maksadıyla yapacağı vazifeler 76 fıkradan oluşmaktadır. Beldenin sağlık sosyal yardımlarla ilgili görevleri, imarla ilgili görevleri, ekonomik ve ticari hayatla ilgili görevleri, belde düzeninin esenliği, çalışma alanı, tarım ve veteriner kültür ve turizm, ulaştırma, su ve kanalizasyon, park bahçe, düzenlemesi vb.

 

b-Teşkilat yapısı


1-Başkan
2- Belediye Meclisi
3- Belediye Encümeni.
Başkana bağlı olarak belediye personeli.

 

c- Kadro ve Personel Durumu

 

Memur kadro sayısı: 17
Dolu 11
Boş 6
Gececi işçi

 

d- Bina, Lojman ve Diğer Tesisler

 

Hizmet binası: 3 Dükkan: 7 Otel: 1 Fırın: 1 Süt fabrikası ve tesisleri: 1 Kapalı Garaj: 2 WC: 3

 

e- Araç, Makine,, Park ve Teçhizat Durumu

 

Kamyon: 2 Yükleyici Kazıcı :1 Traktör:2 itfaiye: 2 Otobüs:1 Greyderi Otomobil:3 Çöp aracı: 1

 

2- YAPILAN ÇALIŞMALAR:


1- Yol düzenleme
2- Spor sahası ve soyunma odalarının yapımı
3- Alt yapı kanalizasyon
4- Ağaçlandırma
5-İçme suyu
6- Park yapımı
7- Belediyemiz tarafından 2002 yılı içerisinde 5 adet lojman dairesi ve 6 adet dükkan yapılarak dükkanların 5 adeti ve lojman dairelerinin 5 adetinin satışı sağlanmıştır. Belediyemiz tarafından 2003 yılı içerisinde 9 adet lojman dairesinin kaba inşaatları tamamlanmış ve satışları sağlanmıştır.

 

Beldemiz arazisindeki kurutma kanallarından geçişler için 3 adet köprü yapılmış ve beldemiz içerisinde bir adet köprü genişletilmiştir, Beldemiz arazisine hayır severlerin yardımı ile 1 adet çeşme yapılmış, Valilikte birlikte beldemizde bulunan 100 yıl Göleti etrafından gençlik kampı ve park çalışmalarına başlanmış, beldemizde belli bölgelere cam ve akasya ve çeşitli ağaç fidanı dikilmiştir. Kaymakamlık ve Belediyemiz işbirliği ile Salyazı 100 yıl göleti çevresinde gençlik kampı düzenleme çalışmalarına başlanmış olup devam etmektedir.


Arkadaşına Gönder
[1]
 
Üyelik
Kullanıcı : 
Şifre : 
Güvenlik : 213994             
Güvenlik : 
Hatırla :   

  
 
Kayan Yazı
Sitemize köşe yazarları bolumu ekledık bu bolumde kendıne guvenen dostalrımızada yer vereceğız bilgi ve şartlar için yönetimden bilgi aliniz

www.salyazi.com artık sizlerin hizmetinizde sitemize destek olunuz.
Sitemize elinizde bulunan Beldemiz ile ilgili resimler ve envarterlerı ulaştırabaılırsınız

Sayın Salyazılılar Sitemizde KAN BANKASI bolumu açıldı lutfen bilgileriniz eksıksız ve tam gırın belkı bir gun bizde ıhtıyaç duyarız(ALLAH inşallah kımseye ıhtıyac duyurmasın)

 
Köşe Yazıları

Mehmet TALÜ

ramazan ayi eglence degildir

ŞÖHÜP DOĞAN

Yârdim gönüllüleri arasındakı hemşerimiz

Yazmak istersen buyur


 
Çocuklar İçin

 
Yerel reklam
omer

Adres:
Tel:


MENZİL İNŞAAT
MENZİL İNŞAAT SİZLER İÇİN YAPIYORUZ HAYALLERİNİZİ İNŞAA EDİYORUZ
Adres: KAĞİTHANE
Tel: 532 281 60 66


MENZİL PETROL
WeB: www.menzilpetrol.com Email: menzilpetrol@menzilpetrol.com
Adres: Battal gazi mah.Bosna bulvarı no:126 Sultanbeylı / İST
Tel: 0216 592 66 27-0216 592 66 83-0216 592 66 84-Fax: 0216 592 66 28


 
Salyazi Reklam

Sizi de Dünya
Aleme Reklam Edelim
 
İstatistikler
 
Takvim
« Tem Ağustos
Pz Sl Çs Cm Ct Pa
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Tarihte 9 Ağustos günü 0 olay var, Detaylar..
 
Destekleyenler
www.kurtun.co ( 1736 )
www.gumusfm.c ( 1894 )
Kabaktepe Köy ( 1843 )
Koca Yokuş Kö ( 1614 )
Kurtun ilçesi ( 1974 )
POSUS M ( 2057 )
SalyaziFM ( 1906 )
salyaziliali ( 1918 )
Kurtunun sesi ( 1775 )
afyon/ekinhis ( 1539 )
harmancik köy ( 1678 )
oylumdere/Dan ( 1484 )
G.hane haber ( 1907 )
salyazi derne ( 1722 )
salyazibeldes ( 1687 )
Site Ekle
Kodu Al
Tüm Siteler
 
"Bu site Salyazı Beldesıne Adanmıştır Sitemiz herhangi bir kurum ve kuruluşa bağlı degil ve tamamen kişisel bir web sitesidir"
Site Kurucusu ŞÖHÖP DOĞAN Tasarim Destek Öz Kurtunlu Mesut ŞEN Site Sponsorumuz ..::Menzil Petrol::.. Eyüp / Zekai DOĞAN

salyazı © 2002 Aspsitem Sohop Doğan
Bu sayfa: 26,70 saniyede yorumlandı.
   
hermes messenger handbags, cheap celine bags, replica designer bags, canada goose outlet, canada goose outlet toronto factory www.eranimation.com Canada Goose MEN VEST cheap louis vuitton Moncler Pas Cher rolex Hot Canada Goose moncler soldes homme hermes women bag replica celine outlet prada bags online canada goose jacket outlet celine outlet canada goose kensington parka prada handbags cheap hermes bag kelly trong>Canada Goose Jackets